Zapraszamy na wczasy !Augustyna donosi

OW AUGUSTYNA - Jastarnia | Willa AUGUSTYNA - Jastarnia | OW ŻEGLARZ - Jastrzębia Góra
Rezerwacja | Cennik | Dojazd | O Półwyspie | O nas | Sznurki | Teneryfa | Księga Gości
Widok na morze | Pogoda | FAQ | DVD | FotoGaleria | Donosy | Pomoc | Kontakt

***** Donosy prosto z plaży w Jastarni *****

Donosy pochodzą z plaży przed OW Augustyna w Jastarni.
Wiadomości z poprzednich lat znajdziecie w archiwum.
Donosy sponsoruje Apartament La Perla w El Medano.OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim

Znajdź nas na:

Facebook:
Facebook - Augustyna.pl

Youtube:
Youtube - Kanał Augustyna.pl


Vimeo:
VIMEO - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com


Instargram:
Instagram - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com

Donos z dnia 29-09-2013, a dokładniej z godziny 15:34
Niedziela pod żadnym względem nie zawodzi pokładanych w niej nadziei - jest słonecznie, stosunkowo ciepło i bardzo spokojnie. Tak przy okazji... gdyby ktoś miał ochotę na rybki, to mamy kilka w zanadrzu.

Donos z dnia 29-09-2013, a dokładniej z godziny 10:24
I kolejny raz słońce wzięło się za siebie i wstało i znów będzie naprawdę przyzwoity dzień, hoc oczywiście upału się nie spodziewamy.

Donos z dnia 28-09-2013, a dokładniej z godziny 18:56
Troszkę dzisiaj w Jastarni popadało, ale w końcu się wszystko uspokoiło i znów będzie można wybrać się na spacer, i cieszyć oko jesiennymi cudeńkami. Taka spokojna, słoneczna aura powinna się utrzymać przez najbliższe dni.

Donos z dnia 27-09-2013, a dokładniej z godziny 09:14
I rzeczywiście słońce wzięło się za siebie i wstało i chyba będzie naprawdę przyzwoity dzień.

Donos z dnia 27-09-2013, a dokładniej z godziny 07:37
Dzisiaj w Polsce w pogodowe karty zagrają: pogodny wyż KARIN znad Morza Północnego oraz pochmurny niż ULI znad północno-zachodniej Rosji. Stąd na przeważającym obszarze kraju będzie dziś zachmurzenie umiarkowane i sucho, a tylko na krańcach północo-wschodnich zachmurzenie duże i możliwe słabe opady przelotne deszczu. Temperatury +10C na wschodzie do +14C na zachodzie. Wiatr północno-zachodni do zachodniego, umiarkowany. Ciśnienie będzie wzrastać.

Jakoś ten wrzesień nas zupełnie nie rozpieszcza ostatnio - dużo chmur, sporo przelotnego deszczu i stosunkowo niskie temperatury, choć przecież bywało we wrześniu naprawdę ciepło, żeby nie wspomnieć o październiku. No ale jest, co jest i nie ma na to rady. Są oczywiście tacy, którym pochmurne niebo wcale nie przeszkadza i to oni właśnie będą zadowoleni z dzisiejszej pogody, bo oprócz wiatru dostana tez nieco słońca. Jutro wszyscy dostaną sporo przelotnego deszczu i chmur, a niedziela powinna zadowolić wszystkich, bo będzie przypominała tę sprzed 2 tygodni.

Nie ma się zresztą co dziwić takiej jesiennej aurze - w końcu Słońce już od 5 dni jest w znaku Wagi, czyli przeciekło równik niebieski przechodząc z półkuli północnej na południową, co formalnie rozpoczęło kalendarzową jesień. Ten moment nazywamy równonocą jesienną (noc równa dniu), choć tak naprawdę to dopiero 25 września dzień zaczął być krótszy od nocy (w Jastarni wschód Słońca o 06:36 i zachód o 18:37). Dzieje się tak z powodu refrakcji (jakby "unoszenia" tarczy Gwiazdy Dziennej, gdy znajduje się ona blisko horyzontu) i kątowych rozmiarów tarczy słonecznej.

Równonoc to także tradycyjne Dożynki, czyli Święto Plonów. Dawniej ten obrzęd ludowy Słowian i plemion bałtyckich był związany z kultem roślin i drzew oraz był poświęcony bogom: Perunowi i Swarożycowi. Później i w dalszym ciągu świętuje się koniec zbiorów zbóż. Dożynki w swej odmianie półwyspowej nie są jakoś szczególnie obchodzone (nie mamy żadnych pól uprawnych na naszym wąskim pasku piasku, a o Perunie Gromowładnym oraz Swarożycu Szczęśliwym nikt już nie pamięta), a jeśli już to jest to raczej czas podsumowywania Ksiąg Zameldowań za miniony sezon.

Donos z dnia 26-09-2013, a dokładniej z godziny 22:36
Za oknem nadal zimno i wilgotno, więc znów proponujemy coś na rozgrzewkę.

Donos z dnia 25-09-2013, a dokładniej z godziny 19:17
Może i zimno, może i wilgotno, ale widokowo to jesteśmy pierwsza liga!

Donos z dnia 24-09-2013, a dokładniej z godziny 15:32
Za oknem jest niemal OK, ale upału nie ma, więc znów proponujemy coś cieplejszego i mniej wietrznego na rozgrzewkę.

Donos z dnia 24-09-2013, a dokładniej z godziny 09:15
I kolejny raz po wschodzie słońca nastał nam zupełnie przyzwoity, wietrzny (NW 5 Bf) i jeszcze całkiem ciepły (w wodzie i powietrzu do +16C) dzień.

Donos z dnia 23-09-2013, a dokładniej z godziny 21:38
Dziś tez było miło, a gdzieniegdzie nawet bardzo miło, ale sie już skończyło.

Donos z dnia 23-09-2013, a dokładniej z godziny 10:42
Wczoraj może i słońca oraz stopni Celsjusza było w Jastarni mało, ale za to ludzi całkiem dużo, a wiatru sporo, czyli było po prostu zadziwiająco miło lub po prostu jak zwykle super, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii, które znajdziecie w naszej najnowszej WietrznejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 22-09-2013, a dokładniej z godziny 22:12
Jutro ma być podobno całkiem niezły swell na tzw. Pipeline (plaża na prawo od portu we Władysławie w kierunku Jastarni), więc teraz na rozgrzewkę dosłownie i w przenośni proponujemy parę fotek nieco cieplejszej plaży, czyli Playa De Las Americas na Teneryfie.

Donos z dnia 22-09-2013, a dokładniej z godziny 09:14
A słońce znów się wzięło i znów ładnie wzeszło, a na resztę dnia plan jest taki: Dzisiaj dużo chmur, sporo wiatru i deszcz wieczorem. Jutro bardzo dużo wiatru (porywy do 7 Bf) i mało chmur, a temperatury wody i powietrza w okolicach +16C. Będzie ładnie.

Donos z dnia 21-09-2013, a dokładniej z godziny 09:16
Nadal pięknie - Słońce się wzięło i w końcu wzeszło i nastał nam piękny dzień...

Donos z dnia 20-09-2013, a dokładniej z godziny 22:13
Piękne dni, piękne wieczory i piękne noce...

Donos z dnia 18-09-2013, a dokładniej z godziny 08:46
Po kilku dniach deszczowo pochmurnej szarugi dziś rano pojawił się promyk nadziei na odrobinę słońca i rzeczywiście czeka nas wprawdzie wrześniowa, ale bardzo pogodna środa.

Donos z dnia 17-09-2013, a dokładniej z godziny 08:18
O ile czerwiec, lipiec i sierpień były wyjątkowo pogodne, to wrzesień tylko na samym początku nawiązał do tej tradycji i z małymi wyjątkami niestety generalnie rzecz biorąc po prostu jest brzydki. Co tu robić...? No nic, pozostaje czekać na złotą polką jesień.

Donos z dnia 15-09-2013, a dokładniej z godziny 13:16
Zgodnie z planem ta niedziela okazuje się być bardzo ciepła i bardzo pogodna. Nawet w Kuźnicy. Sporo słońca, umiarkowany wiatr z południa i żadnych tłumów - chyba jednak jesień idzie i rzeczywiście nie ma na to rady, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii i krótki filmik, które znajdziecie w naszej najnowszej KussFeltowejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 13-09-2013, a dokładniej z godziny 07:26
Dziś Polska będzie pod wpływem deszczowego frontu związanego z niżem znad Ukrainy, stąd królować będzie zachmurzenie duże i deszcz z niewielkimi przejaśnieniami. Temperatury wyrównane od +16C do +18C. Wiatr północno-zachodni, jedynie na północy północny, umiarkowany. Ciśnienie będzie spadać.

Od kilku dni pogoda nas nie rozpieszcza. Wprawdzie zdarzają się chwile po prostu piękne, ale generalnie czuć, że jesień idzie. I nie ma na to rady. Taka jest kolej rzeczy, że po naprawdę słonecznym i suchym lecie przychodzi pochmurna i mokra jesień. Bilans podobno musi wyjść na zero. Ostatnie dni i nadchodzący weekend oraz przyszły tydzień zdają się to potwierdzać.

Z najbliższych dni jedynie niedziela ma okazać się pogodna, dziś i jutro ma być pochmurno i wilgotno, a od poniedziałku dojdzie jeszcze małe ochłodzenie, a chwile później silne wiatry, które chyba ucieszą surferów, bo być może znów będziemy mieli wave na zatoce, czyli jastarnickie JAWS vel JOKES.
Podobno pod koniec września wróci do nas złota polska jesień, ale na razie za oknem jest zwykła jesień i rzeczywiście nie ma na to rady.

Być może tak nieciekawej aurze winny jest... piątek trzynastego, o którym przypomnimy kilka słów, bo o nieciekawej pogodzie nic ciekawego powiedzieć się nie da.
Otóż z tym trzynastym dniem miesiąca wcale nie jest tak źle, jakby się niektórym mogło wydawać. Dawno temu ta data uznawana była za niezwykle szczęśliwą. Ponura sława piątku jako 13-go dnia miesiąca zaczęła się dopiero w 1307 roku. Dokładnie 13 października (a to był piątek właśnie) 1307 roku na rozkaz Filipa IV Pięknego aresztowano wszystkich Templariuszy. Po długotrwałym procesie, trwającym do czerwca 1311 roku, sobór w Vienne zdecydował o kasacie zakonu templariuszy. Jego majątki we Francji zostały skonfiskowane, wielu templariuszy poniosło śmierć na stosie. Zakon Ubogich Rycerzy Świątyni (czyli Templariuszy), który powstał ponad 190 lat wcześniej przestał oficjalnie istnieć. Oficjalnie, bo nieoficjalnie podobno istnieje do dziś i nadal używa swego bajecznego majątku do ingerencji w sprawy doczesne.

Ciekawostką jest fakt, że siedzibą Templariuszy w Jerozolimie był przebudowany na kościół dzisiejszy meczet Al-Aksa. Ale jeszcze ciekawsze jest to, że Wielki Mistrz Zakonu Jakub de Molay oficjalnie załamał się na torturach i napisał list wzywający templariuszy do przyznania się do winy, co było wielkim sukcesem inkwizycji, tym większym, gdyż wielki mistrz był niepiśmienny!

Jednak Jakub de Molay odwołał później swoje zeznania. Jako zatwardziały heretyk został spalony na stosie w marcu 1314 roku, wzywając przed śmiercią na sąd boży Filipa IV, papieża Klemensa V i Wilhelma de Nogaret przed upływem roku. Klątwa sprawdziła się - żaden z tej trójki nie dożył Bożego Narodzenia roku pańskiego 1314. Czyżby coś jednak było na rzeczy w związku z tymi piątkami...

Kolejny problem to czy w każdym roku musi być przynajmniej jeden trzynasty w piątek? Otóż TAK! Musi być przynajmniej jeden piątek trzynastego w roku, ale może się to zdarzyć również dwa lub trzy razy w roku. A jakby komu było tego za mało to informujemy, że w przeciągu kolejnych 400 lat trzynasty dzień miesiąca wypadnie w piątek jakieś 680 razy...

Donos z dnia 12-09-2013, a dokładniej z godziny 09:23
Wrześniowe poranki to jedne z najpiękniejszych chwil w Jastarni. Słońce malowniczo wschodzi, jest bardzo spokojnie, plaże puste, a widoki piękne. Po prostu jest cudownie, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii i krótki filmik, które znajdziecie w naszej najnowszej PorannejFotoGalerii. Zapraszamy! Naprawdę warto!

Donos z dnia 11-09-2013, a dokładniej z godziny 19:22
Okres bezchmurnej aury mamy chwilowo za sobą. Z tej środy jedyny moment wart wspomnienia to wieczór, kiedy to podczas zachodu słońca po przeciwnej stronie nieboskłonu pojawiła się imponująca tęcza.

Donos z dnia 11-09-2013, a dokładniej z godziny 07:07
Słoneczny wtorek za nami, a pochmurna i z czasem również deszczowa środa przed nami. To zdecydowanie nie będzie najpiękniejszy dzień w tym roku. Cały tydzień, też tego trofeum nie zdobędzie, bo chmur będzie więcej niz słońca do końca tygodnia, choć na przykład jutro znów chyba się wypogodzi.
Miłośnicy wiatru muszą poczekać do poniedziałku. Wtedy najprawdopodobniej rozpocznie się tradycyjny tzw. wrześniowy atomowy tydzień. Wiatru będzie aż za dużo!

Donos z dnia 10-09-2013, a dokładniej z godziny 09:02
I rzeczywiście mamy pogodę w kratkę: wczoraj się zachmurzyło, w nocy popadało, ale wtorek już wita nas bezchmurnym niebem i obiecuje taki pozostać do wieczora. W środę znów chmury i trochę deszczu, a w czwartek ponownie słońce - taka typowa pogodowa karuzela. Nie dotyczy to jednak wiatru: miłośnicy żagli i kajtów muszą poczekać przynajmniej do weekendu.

Donos z dnia 09-09-2013, a dokładniej z godziny 06:41
Po niemal idealnym tygodniu kolejny już tak wspaniały nie będzie. Nadal będzie pogodnie, ale zdarzą się już i chmury, i trochę deszczu. Wiatr nadal będzie słabo wiał ze wschodu, a temperatury w dzień będą na poziomie +20C.

Donos z dnia 07-09-2013, a dokładniej z godziny 06:28
Tej samej historii ciąg dalszy, czyli najpierw niezwykle spokojny i delikatnie zamglony oraz obficie zroszony poranek, który zapowiada kolejny ciepły i bardzo słoneczny dzień babiego lata.

Donos z dnia 06-09-2013, a dokładniej z godziny 15:43
Cudownie ciepłe i spokojne popołudnie, czyli czas na małe co nieco...

Donos z dnia 06-09-2013, a dokładniej z godziny 06:46
Polska jest nadal pod wpływem słonecznego wyżu IRIS znad północno-zachodniej Rosji. Dzień pogodny, wszędzie dużo słońca, zwłaszcza na zachodzie i w centrum. Na wschodzie miejscami zachmurzenie umiarkowane. Wczesnym rankiem w wielu regionach kraju zanikające zamglenia i lokalne mgły.
Temperatury od +20C stopni na wschodzie do +23C na zachodzie. Wiatr na wschodzie z kierunków północno-wschodnich słaby i umiarkowany.
Ciśnienie nieznacznie spadnie.

Od kilku dni scenariusz jest taki sam: po pięknym dniu nastaje malowniczy wieczór i słońce zachodzi. Po około 11 godzinach słońce znów wschodzi i nastaje poranek, a wraz z nim poranna rosa, która nie wszystkim się podoba.
Po chwili rosa wysycha i robi się kolejny piękny dzień. I tak w kółko.

Dziś więc znów będzie bezchmurnie i słonecznie oraz ciepło, i tak powinno być cały piątek, i całą sobotę i całą niedzielę. Dla jednych będzie plażowo, dla drugich spacerowo lub rowerowo i może już grzybowo, a dla jeszcze innych babio-letnio lub złoto-polsko-jesiennie. Dla windsurferów i kitesurferów będzie zaś słabowietrznie, bo delikatny wschodni wiatr jedynie popołudniu będzie wzmagał się na chwilę raczej nie przekraczając 3 Bf (10 węzłów).

Taki okres pięknej i ciepłej pogody we wrześniu w Ameryce Północnej nazywają Indian Summer (indiańskie lato), w Szwecji mówi się o Brittsommar, w Niemczech nazywa się Altweibersommer (lato starych bab) lub "Spatsommer" (późne lato), a w Polsce Babie Lato. I nie jest to wcale lato dla bab, bo nazwa pochodzi od tak nazywanych nici pajęczych, które w pogodne dni jesienne unoszą się w powietrzu. Na tych cienkich nitkach pająki, które je uprzędły, przenoszą się na większe odległości osiągając przy tym niekiedy znaczny pułap (podobno nawet do 1500 metrów). Wędrówki te mają związek z szukaniem schronienia na zimę.

Donos z dnia 05-09-2013, a dokładniej z godziny 07:56
Na Półwyspie bez zmian, czyli wszystko idzie zgodnie z planem.
Wczorajszy dzień realizując założony scenariusz wieczorem leciutko się zachmurzył, aby wieczór uczynić bardziej malowniczym.
Dziś też zmian nie będzie, czyli tradycyjnie zaczynamy od porannej mgły i osadzającej się wszędzie równie porannej rosy.
Za chwilę mgła i rosa ustapi, a przed nami rozstąpi się bezchmurne niebo i nastanie kolejny dzień wrześniowego lata.

Donos z dnia 04-09-2013, a dokładniej z godziny 13:10
Dziś jest
bardzo słonecznie i bardzo cieplutko oraz milutko.
Ale wielu pyta nas jaki był ten sezon, czy się udał, czy była pogoda? Zamiast odpowiedzi proponujemy krótki filmik i wszystko będzie jasne - naprawdę było bardzo pogodnie!
A wszystkim naszym gościom, którzy te lato w spędzili w naszych ośrodkach oraz niemal 1,2 milionom internautów, którzy odwiedzili nasz serwis od czerwca do sierpnia i przejrzeli prawie 18 milionów pojedynczych stron www niniejszym składamy BARDZO WIELKIE DZIĘKI!

Donos z dnia 04-09-2013, a dokładniej z godziny 07:25
Rozbudował się nad nami wyż i pozostanie z nami przynajmniej na kilka dni, więc teraz każdy dzień będzie kubek w kubek podobny do drugiego. Każdy zacznie się od porannej rosy i zupełnie bezchmurnego nieba. Później będzie można zaobserwować ciąg dalszy pogody ciepłej i słonecznej i tak dotrwać do malowniczego wieczora. Do tego w dzień temperatury powyżej +20C i delikatny wiatr z ćwiartki wschodniej.
Dokładnie tak właśnie będą wyglądały dni przez najbliższy tydzień, a nawet dłużej.

Donos z dnia 03-09-2013, a dokładniej z godziny 19:03
Było słońce, było ciepło, był wiatr, było pięknie. Za taaakie dni chyba powinni wprowadzić dopłaty dla turystów...;-)

Donos z dnia 03-09-2013, a dokładniej z godziny 08:45
Wszytko idzie zgodnie ze scenariuszem - wiatr jak wiał i głowy urywał, tak wieje i urywa, ale dzisiaj już przestanie. Wczoraj po południu rozpogodziło się i zrobiło się miło i malowniczo. Dzisiaj też jest miło, a będzie jeszcze bardziej, bo z czasem słońca przybędzie, temperatura wzrośnie, a wiatr osłabnie i nie trzeba będzie pływać. W końcu ile można?!

Donos z dnia 02-09-2013, a dokładniej z godziny 07:17
Pierwszy dzień września już za nami. Wiatr wywiał niemal wszystkich wczasowiczów, zostali miłośnicy wiatru i tubylcy. Nie ma się co dziwić - przed nami drugi dzień września, który będzie bardzo wietrzny, bardzo pochmurny i na szczęście tylko umiarkowanie deszczowy. Ewentualne rozpogodzenia dopiero wieczorem. We wtorek już sucho i więcej słońca, a wiatr zacznie słabnąć. Od środy zaś totalna zmiana - tradycyjnie zacznie się typowe babie lato, czyli nie ma tego pochmurnego, co by na słoneczne nie wyszło.

Donos z dnia 01-09-2013, a dokładniej z godziny 11:41
Pierwszy dzień września 2013 może nie jest rewelacyjny, ale z pewnością jest wystarczająco dobry, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii w naszej najnowszej PierwszoWrześniowejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 01-09-2013, a dokładniej z godziny 10:23
Sierpień już za nami, a przed nami wrzesień, który wita nas zachodnim wiatrem o sile 5 Bf, temperaturą powietrza i wody w okolicach +18C oraz sporym zachmurzeniem, ale od czasu do czasu słonko też zaświeci. Wszyscy, którzy którzy lubią wiatr sa po prostu w niebo wzięci.

Donos z dnia 01-09-2013, a dokładniej z godziny 00:03
Wrzesień tradycyjnie rozpoczyna trwający do połowy października najpiękniejszy i najwspanialszy czas na Półwyspie Helskim. Po pierwsze w kieszeni tubylców radośnie brzęka sezonowy utarg, po drugie woda ma około +19C, po trzecie wczasowicze w znakomitej większości wyjechali i prawie nic od stałych mieszkańców wąskiego paska piasku już nie chcą, a po czwarte we wrześniu od lat zdarza się dużo słońca i parę dni naprawdę konkretnego wiatru. Będzie więc słońce, będzie wiatr i nie będzie tłoku, czyli bez żadnych przeszkód będzie można cieszyć się urokami naszego helskiego raju (i to już bez drugiego L, w słowie HEL).

Donos z dnia 01-09-2013, a dokładniej z godziny 00:02
Szast-prast i nie wiadomo kiedy, i nie wiadomo jak, ale sierpień 2013, a wraz z nim całe wakacje, już za nami. Jedni idą do szkoły, drudzy do pracy, a jeszcze inni na urlop. Jednak każdy z pewnością wystawi temu sierpniowi laurkę, bo naprawdę był wspaniały. Zaczął się od upałów i harcy z meduzą, by płynnie przejść w iście hawajskie klimaty. Potem powiało nieco mocniej, a jeszcze później trochę słabiej, czyli było po prostu cudownie.

Donos z dnia 01-09-2013, a dokładniej z godziny 00:01
Nowy miesiąc, nowe wiadomości. Donosy z poprzednich miesięcy i lat znajdziecie Państwo w naszym przepastnym ARCHIWUM.

=======================================================

Donosy z poprzednich miesięcy znajdziecie Państwo w naszym Archiwum.

Jeśli jakakolwiek fotografia z "Donosów" jest z Twoim udziałem, a z jakichkolwiek powodów jest Ci to nie rękę, napisz na adres info@augustyna.pl. Zdjęcie zostanie natychmiast usunięte z sieci i innych nośników. Tutaj natomiast znajdziecie pozostałe zasady wykorzystania naszych zdjęć.


Początek strony

Strona główna