Zapraszamy na wczasy !Augustyna donosi

OW AUGUSTYNA - Jastarnia | Willa AUGUSTYNA - Jastarnia | OW ŻEGLARZ - Jastrzębia Góra
Rezerwacja | Cennik | Dojazd | O Półwyspie | O nas | Sznurki | Teneryfa | Księga Gości
Widok na morze | Pogoda | FAQ | DVD | FotoGaleria | Donosy | Pomoc | Kontakt

***** Donosy prosto z plaży w Jastarni *****

Donosy pochodzą z plaży przed OW Augustyna w Jastarni.
Wiadomości z poprzednich lat znajdziecie w archiwum.
Donosy sponsoruje Apartament La Perla w El Medano.
Znajdź nas na:

Facebook:
Facebook - Augustyna.pl

Youtube:
Youtube - Kanał Augustyna.pl


Vimeo:
VIMEO - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com


Instargram:
Instagram - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com

Donos z dnia 30-04-2014, a dokładniej z godziny 08:22
Polska dzisiaj nadal będzie w płytkim obszarze obniżonego ciśnienia związanego z niżem SABINE znad Rumunii. Pogoda ciągle ta sama, czyli podobna do tej z dnia wczorajszego - przewaga pogodnego nieba z zachmurzeniem małym do umiarkowanego, tylko na południowym wschodzie możliwe przelotne opady deszczu i lokalne burze zanikające wieczorem.
Temperatury w okolicach +21C, tylko nad samym morzem chłodniej o kilka stopni - Bałtyk ma około +7C i na upały na razie jeszcze nie pozwala. Wiatr północny i północno-zachodni, słaby. Ciśnienie zacznie powoli spadać, ale prognoza na dłuuuugi majowy weekend wciąż wygląda zachęcająco.

Szast prast i nie wiadomo kiedy, i nie wiadomo jak, ale kwiecień już prawie za nami, a przed nami majówka, która będzie jak co roku, czyli choćby było wszystko zupełnie przyzwoicie, to po pierwsze pewnie nie będzie tak ciepło jak trzeba lub/i nie będzie tak wiało jak powinno. Ale i tak wszyscy przyjadą, i będą się świetnie bawić. Tak to po prostu na Półwyspie już jest i tyle.

Jak by nie było potem, to dziś nadal jest jak było, czyli słońce na przemian pogodnie wschodzi, a potem równie pogodnie zachodzi w tak zwanym międzyczasie serwując nam mniej lub bardziej słoneczne obrazki.
Dzisiaj ciepło, słonecznie i niemal bezwietrznie. Jutro nadal słonecznie, ale z czasem wietrznie. Surferzy mogą mieć uzasadniona nadzieję na niemal majowe hawaje, choć kierunek wiatru z ćwiartki północnej nie jest najszczęśliwszy na Półwyspie, więc z tym pływaniem może niestety być rożnie.

W piątek pojawią się chmury, ochłodzi się i to będzie najbrzydszy dzień tej majówki. Może nawet pokropić. Na szczęście już w sobotę wróci do nas słońce, choć pewnie nie wrócą wysokie temperatury. Niedziela nadal pogodna, choć może się zdarzyć kilka kropel deszczu.

Wróćmy jeszcze na koniec to temperatury powietrza. Otóż takie majowe ochłodzenie nie jest niczym niezwykłym. To jest coroczne zjawisko, które wypada mniej więcej na początku maja, jak dowodzą tego statystyki meteo. Analiza danych z lat 1881-1980, przeprowadzona przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, pokazała, że w 95 spośród tych lat zaobserwowano istotne ochłodzenia w okresie 1-25 maja, przy czym aż w dziewięciu latach spadek temperatury z dnia na dzień przekraczał dziesięć stopni Celsjusza.

W tradycji ludowej to majowe ochłodzenie są to panowie Pankracy, Serwacy i Bonifacy oraz ich koleżanka "zimna Zośka". To co wyrabiają ci "źli na ogrody chłopacy" naukowo nazywamy wiosenną południkową wymianą mas powietrza. Mało tego, klimatolodzy uważają , że za najważniejszy czynnik klimatotwórczy należy uznać właśnie południkową wymianę ciepła i wilgoci od równika do biegunów - od stref i regionów względnej nadwyżki do obszarów deficytów ciepła i wilgoci.

Na szczęście po majowym ochłodzeniu później jest już tylko lato, lato i lato, czyli nie ma tego zimnego, co by na gorące nie wyszło, a poza tym:
"Suchy kwiecień (taki był), mokry maj (taki się zapowiada), będzie zboże niczym gaj!" - co w skrócie oznacza, że lato tego roku powinno być niezwykle upalne!

Donos z dnia 29-04-2014, a dokładniej z godziny 11:41
To się nazywa prawdziwie bezwietrzna pogoda!

Donos z dnia 29-04-2014, a dokładniej z godziny 08:35
I znów spokojny, niemal zupełnie bezwietrzny poranek, który serwuje nam nic ponad poranną rosę, bezbrzeżny błękit nieba i odurzający zapach kwitnących kwiatów oraz ogromną ilość plażowego piasku - tak będzie i dziś, i jutro, i pojutrze, i dopiero w piątek ochłodzi się, a pogoda się popsuje. Przez około 1 dobę będzie więcej chmur, sporo wiatru z północy i być może odrobina deszczu. Ale potem znów słońce zaświeci.

Donos z dnia 28-04-2014, a dokładniej z godziny 09:29
Najmocniej przepraszamy za nieobyczajne i zdecydowanie gorszące zachowanie naszej zaprzyjaźnionej młodej sroczki, ale naoglądała się chyba za dużo internetu i teraz za przeproszeniem "papuguje" półnagie gwiazdy ekranu z dnia na dzień pokazując coraz więcej tylnej części ciała...

Donos z dnia 28-04-2014, a dokładniej z godziny 08:20
Wczoraj malowniczo skończył się pierwszy weekend długiego weekendu majowego, a dziś pogodnie zaczął długoweekendowy poniedziałek. Jest ciepło, bezchmurnie, niemal bezwietrznie i spokojnie można spojrzeć w przyszłość, która jawi się zupełnie różowo, nawet jeśli z jakichś powodów (np. maturalnych) trzeba jednak popracować jako ta mróweczka.
Tak pięknie, ciepło i słonecznie będzie niemal cały nadchodzący tydzień. Dopiero pod koniec pogoda zepsuje się dla plażowiczów, ale być może jednocześnie poprawi dla surferów.

Donos z dnia 26-04-2014, a dokładniej z godziny 20:02
Kolejna sobota w naszym piaszczystym raju od samego początku i do samego końca była bardzo spokojna, co wcale nie znaczy, że była nieatrakcyjna. Wręcz przeciwnie, o czym można się dobitnie przekonać oglądając więcej fotografii w naszej najnowszej SobotniejFotoGalerii. Zapraszamy! Naprawdę warto!

Donos z dnia 26-04-2014, a dokładniej z godziny 08:33
Dzisiaj na początek proponujemy ciepły, słoneczny i zupełnie bezwietrzny poranek oraz piękną, ale jeszcze pustą plażę.

Donos z dnia 25-04-2014, a dokładniej z godziny 08:11
Dzisiaj pogodę w Polsce będzie kształtował duet pogodnego wyżu QUINLAN znad Skandynawii oraz pochmurnego niżu RAJNI znad Turcji.
Polska zostanie zatem podzielona na dwie strefy - pogodną część północną z zachmurzeniem małym (plażujemy!) i pochmurne południe, gdzie przelotnie popada deszcz (oglądamy plaże w internecie), a lokalnie może zdarzyć się burza.
Tę sytuację doskonale widać z satelity.
Ciepło - temperatury od +16C nad samym morzem do +21C w głębi kraju.
Wiatr z kierunków wschodnich, umiarkowany, okresami dość silny.
Ciśnienie będzie bardzo powoli spadać.

Może jeszcze wiosna nie wybuchła na Półwyspie w 100%, ale jest tego bardzo, ale to bardzo bliska. Od paru dni niezmiennie cieszymy się ciepłą i słoneczną aurą według znanego i zupełnie już letniego scenariusza:
wieczorem słonko zachodzi, a rano wschodzi i przynosi nam kolejny słoneczny dzień, który oczywiście zaczyna się od porannej rosy i zapachu kwitnących śliwek oraz zachwytu nad pięknem okoliczności przyrody.
Potem jest już tylko coraz ładniej.

Tak też dokładnie będzie dzisiaj. Jutro nadal słonecznie i ciepło, ale wieczorem mogą pojawić się chmury, a w nocy może popadać. Niedziela zacznie się "średnio na jeża" po nocnym deszczu, ale z czasem powinna wrócić do słonecznej formy. Wiatr ze wschodu o sile mniej więcej 3Bf nie będzie rozpieszczał windsurferów, ale kitesurferzy pewnie się poślizgają.
Zapowiada się tak jak rok temu po prostu słoneczny weekend majowy.
Można zatem spokojnie powiedzieć, że długi majowy weekend zacznie się bardzo dobrze. Ale co dalej...?

A dalej nadal całkiem nieźle. Prognozy do końca kwietnia są bardzo zachęcające, dopiero początek maja straszy ustąpieniem słonecznego wyżu skandynawskiego, powrotem cyrkulacji zachodniej, czyli zachmurzeniem i przelotnym deszczem, ale to jeszcze nic pewnego. A nawet jeśli tak się zdarzy, to wtedy pewnie mocniej powieje i windsurferzy będą zadowoleni.

Donos z dnia 24-04-2014, a dokładniej z godziny 09:20
Nihil novi sub Sole in Paeninsula..., czyli w słonecznej Jastarni bez zmian: słonko najpierw romantycznie zachodzi, a potem rześko wschodzi na bezchmurnym niebie.
Następnie mamy tradycyjną poranną rosę i zaraz potem robi się kolorowy zawrót głowy - jest zielono, jest różowo, jest fioletowo, jest żółto, jest pomarańczowo i jest nawet magnoliowo. Powolutku robi się też majowo (czy jak kto woli: maturalnie) i ogólnie rzecz biorąc wszystko rośnie jak na drożdżach. Tak było, tak jest i tak pięknie będzie najprawdopodobniej aż do samego końca kwietnia.

Donos z dnia 23-04-2014, a dokładniej z godziny 08:44
Nadal, ciągle i niezmiennie w Jastarni mamy pogodę niczym w lipcu: wieczorem słonko zachodzi, a rano dla odmiany wschodzi i rozpoczyna kolejny bardzo spokojny, bardzo ciepły i bardzo słoneczny dzień. Co najlepsze, tak było, tak jest i tak przez najbliższe dni będzie! Po prostu i najzwyczajniej w świecie jest cudownie w naszym hel(l)skim raju, czyli na naszym wąskim pasku piasku zwanym Półwyspem Helskim.

Donos z dnia 22-04-2014, a dokładniej z godziny 08:56
Zupełnie bezwietrznie, całkiem słonecznie i bardzo pięknie powitał nas 22-gi dzień kwietnia 2014, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii w naszej najnowszej PorannejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 21-04-2014, a dokładniej z godziny 09:20
Lany Poniedziałek miał być lany, ale deszczu ale na razie spadło dosłownie kilka kropel i dopiero około południa może ich być nieco więcej, ale też raczej mniej niż więcej. W każdym razie kto rano wstał, ten pogodny poranek miał!

Donos z dnia 20-04-2014, a dokładniej z godziny 20:07
... a zachodzące słońce powoli pozapalało lampy na molo...

Donos z dnia 19-04-2014, a dokładniej z godziny 19:54
Wielka Sobota 2014 wypadła nam bardzo słonecznie i bardzo ciepło. Tak ciepło, ze niektórzy zażywali kąpieli morskiej. Poza tym wszystko rosło jak na drożdżach i po prostu było ładnie, i równie pięknie się to wszystko skończyło, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii i krótki filmik, które znajdziecie w naszej najnowszej PrzedWiosennejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 19-04-2014, a dokładniej z godziny 10:47Pogodnych Świąt Wielkiej Nocy!
Proszę przyjąć życzenia
pogodnych Świąt Wielkiej Nocy,
dużo radości, żadnych przykrości,
bogatego zajączka, smacznego jajka,
i niezbyt mokrego Dyngusa!

Donos z dnia 19-04-2014, a dokładniej z godziny 09:34
Te kwietniowe poranki w Jastarni po prostu odurzają aromatem kwitnących śliwek!

Donos z dnia 18-04-2014, a dokładniej z godziny 19:56
Po bardzo słonecznym i bardzo ciepłym dniu nastał nam równie ładny i malowniczy wieczór. Jutro jeszcze cieplej, i jeszcze słoneczniej.

Donos z dnia 18-04-2014, a dokładniej z godziny 07:53
Słabnący wyż OLAF znad zachodniej Rosji zostanie dziś wyparty na zachodzie Polski przez zatokę niżową z frontem chłodnym, związanym z niżem QUENDOLIN. Ale juz jutro niż "rozpuści się" w polu wysokiego ciśnienia i znów zapanuje słoneczny OLAF. Dziś początkowo będzie dość pogodnie, jedynie na północy i zachodzie pochmurno z opadami deszczu.
Po południu, na południu i całym wschodzie, możliwe przelotne opady deszczu. W pasie zachodnim dalej pochmurno z opadami przelotnymi deszczu.
Temperatury od +9C na północnym zachodzie i zachodzie do +20C na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Wiatr słaby, z kierunków zmiennych. Ciśnienie będzie się wahać.

Upałów jak na południu kraju na Półwyspie może i jeszcze nie ma, wiosna to może też jeszcze za dużo powiedziane, ale przedwiośnie to już na pewno do Jastarni zawitało. Kwiatki kwitną na potęgę, pracowite pszczółki pracowicie je zapylają i tylko piasek bez zmian - jak był, tak jest niezmiennie na pustych jeszcze plażach.
Oprócz kwiatków na wiosnę wskazują równie pierwsi kajciarze, którzy występują w wersji hydro-foil, żeby im stopy nie pomarzły, bo woda jeszcze zimna (do +7C).

Poza tym w Jastarni nadal trwają, jak to się mądrze mówi, prace modernizacyjne infrastruktury komunikacyjnej, czyli niczym te wiosenne pszczółki robotnicy remontują perony na dworcu PKP (tory są już gotowe) oraz główną arterię miasta (tylko jeden pas na ulicy Mickiewicza jest przejezdny - ruch trwa wahadłowo). Prace mają się podobno lada moment skończyć, czyli na sezon będzie już wszystko grało i buczało. gdyby któś miał ochotę na więcej fotek i krótki filmik o tym co teraz bucy w Jastarni, to znajdzie to wszystko na tej stronie.

A co na Święta...? A na Święta całkiem nieźle. Przynajmniej prognozy są bardzo zachęcające: dziś pogodnie, jutro i w niedzielę słonecznie, a w lany poniedziałek może popadać. Do tego ciepło, a nawet bardzo ciepło. Cały czas wiatr słaby do umiarkowanego z południowego wschodu - warunki raczej dla kitesurferów lub windsurferów z dużą ilością monofilmu.

Donos z dnia 17-04-2014, a dokładniej z godziny 09:17
Jak już człowiek osobiście wystawi głowę przez to okno i zachwyci się kwitnącymi śliwkami i wszystkimi tymi ich kwiatuszkami oraz nabrzmiałymi pąkami i innymi takimi dziwami, to po pierwsze wie, że już wiosna na Półwysep naprawdę idzie, a po drugie, że jeszcze dziś będą tego foto i video dowody.

Donos z dnia 14-04-2014, a dokładniej z godziny 09:34
W ten poniedziałek nie warto wyglądać za okno, lepiej poczekać do jutra. Dziś po prostu nie ma co się "dołować" widokiem ciężkich chmur i deszczu. Od jutra pogodniej, słoneczniej, a na resztę tygodnia i Święta też mamy całkiem przyzwoitą prognozę, więc wystarczy przetrwać tylko ten cholerny poniedziałek...

Donos z dnia 12-04-2014, a dokładniej z godziny 11:00
Bardzo serdecznie dziękując Wszystkim za Wszystkie oznaki sympatii, które nadeszły wszelkimi możliwymi drogami komunikacji międzyludzkiej uprzejmie donoszę, że dziś w Jastarni jest słonecznie, ciepło, bezwietrznie i nie wiadomo, gdzie kończy się morze, a gdzie zaczyna się niebo. Czyż nie jest pięknie na naszym wąskim pasku piasku zwanym Półwyspem Helskim...?

Donos z dnia 11-04-2014, a dokładniej z godziny 09:48
Nasz piękny kraj jest dziś w obszarze podwyższonego ciśnienia związanym z wyżem NINO znad Atlantyku i wyżem znad Rosji. W całym kraju sporo słońca, ale też będą miejsca, gdzie będzie raczej pochmurno, a miejscami zdarzą się lokalne opady deszczu. Temperatury Temperatura maksymalna od +10C na wschodzie i północy do +15C na pozostałym obszarze. Wiatr z kierunków wschodnich i południowych, słaby. Ciśnienie rano będzie rosło, w ciągu dnia zacznie powoli spadać.

Wszystko jak się zgadzało tak i się zgadza, i ciągle niby zmiany, ale jakby bez zmian - w marcu było jak w garncu, a kwiecień-plecień przeplata trochę zimy i trochę lata, czy w sumie wszystko gro i bucy: słonko najpierw wstaje, a potem zachodzi, a prognozy na ten weekend i cały Wielki Tydzień są więcej niż zachęcające.

Będzie słonecznie i coraz wiosenniej. Dziś i jutro opalamy się (na balkonach) i spacerujemy (słonecznie, ciepło, bezwietrznie), a w niedzielę co odważniejsi i jeszcze bez reumatyzmu wchodzą do wody (wiatr W 4 Bf).

Z pewnym takim zdziwieniem przypomnieliśmy sobie, że 13 lat temu, a dokładniej dnia 08-04-2001 o godzinie 08:26 napisaliśmy pierwszy donos z plaży. Donosimy więc już ponad 13 lat. W tym czasie zrobiliśmy i pokazaliśmy Państwu około 100.000 zdjęć z Półwyspu Helskiego.

Donosy mają swoje słabsze i gorsze dni, ale największym ich skarbem są ich Czytelnicy (a więc i Ty który/która czytasz te słowa). Jest ich mniej więcej codziennie od 5.000 do 25.000, w zależności od pory roku i formy donosiciela. Chwilowo ta forma jest raczej taka sobie, ale już za tydzień będzie o wiele lepiej, bo skończy swoje zimowe wojaże za chlebem... i wiatrem ;-)

Gdyby ktoś był ciekaw jak to drzewiej bywało, to wszystkie donosy są dostępne w naszym ARCHIWUM, a gdyby ktoś miał ochotę na same fotki wystarczy kliknąć poniżej w wybrany okres i już jesteście Państwo na Półwyspie.
I za każdym razem gdzie indziej...;-)

-Zdjęcia z Jastarni 08/2001-01/2002r.
-Zdjęcia z Jastarni 01/2002-05/2002r.
-Zdjęcia z Jastarni 05/2002-09/2002r.
-Zdjęcia z Jastarni 09/2002-12/2002
-Zdjęcia z Jastarni 01/2003-06/2003
-Zdjęcia z Jastarni 06/2003-11/2003
-Zdjęcia z Jastarni 11/2003-04/2004
-Zdjęcia z Jastarni 05/2004-09/2004
-Zdjęcia z Jastarni 09/2004-04/2005
-Zdjęcia z Jastarni 04/2005-09/2005
-Zdjęcia z Jastarni 09/2005-10/2005
-Zdjęcia z Jastarni 01/2006-09/2006
-Zdjęcia z Jastarni 09/2006-07/2007
-Zdjęcia z Jastarni 07/2007-03/2008
-Zdjęcia z Jastarni 03/2008-12/2008
-Zdjęcia z Jastarni od 01/2009 do 12/2009
-Zdjęcia z Jastarni od 01/2010 do 06/2010
-Zdjęcia z Jastarni od 07/2010 do 12/2010
-Zdjęcia z Jastarni od 01/2011 do 12/2011
-Zdjęcia z Jastarni od 01/2012 do 12/2012
-Zdjęcia z Jastarni od 01/2013 do 07/2013
-Zdjęcia z Jastarni od 07/2013 do 12/2013
-Zdjęcia z Jastarni od 01/2014 do 12/2014
-Foto misz-masz z Półwyspu cz.1
-Foto misz-masz z Półwyspu cz.2
-Foto Schowek Półwyspu Helskiego

Donos z dnia 10-04-2014, a dokładniej z godziny 09:10
Przedwczoraj upał +20C, wczoraj ochłodzenie, wiatr i deszcz, a dziś słońce na błękicie nieba - oj, przeplata ten kwiecień, przeplata... i pewnie będzie przeplatał dalej.

Donos z dnia 07-04-2014, a dokładniej z godziny 10:09
Było słonecznie i sucho, to teraz będzie pochmurno i wilgotno, ale ciepło. Jutro nawet +15C, choć deszczowo. Roślinki i rolnicy się cieszą, a my razem z nimi, bo może z czasem będzie taniej na straganach. Przy okazji chmur i deszczu nie zabraknie też wiatru, ale wchodzić do wody o temperaturze +5C...?

Donos z dnia 04-04-2014, a dokładniej z godziny 09:14
Dziś wyż MARK znad Skandynawii umocni swe pozycje nad Bałtykiem i obejmie swoim zasięgiem całą Polskę. W piątek większe zachmurzenie będzie występowało tylko na krańcach południowych i tam lokalnie może przelotnie popadać deszcz, poza tym w całym kraju pogodnie z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Temperatury od +7C nad samym morzem do +18C na południu. Wiatr północno-wschodni i wschodni, umiarkowany. Ciśnienie będzie szybko rosło.

Wszystko się zgadza - w marcu było jak w garncu, a kwiecień-plecień przeplata trochę zimy i trochę lata, czy w sumie wszystko gro i bucy: słonko najpierw wstaje, a potem zachodzi, a prognozy są więcej niż zachęcające na ten weekend.

Będzie słonecznie i coraz cieplej. Jednak od ziemi i wody będzie jeszcze "ciągnąc" chłodem, czyli trzeba uważać, żeby się nie przeziębić stając spoconym gdzieś na chwilę w cieniu. Oprócz przeziębienia takie gwałtowne ocieplenie, szczególnie dla meteopatów, nie jest zbyt korzystne. Będziemy się czuli zmęczeni, czasem rozdrażnieni, a w najlepszym wypadku będziemy zwyczajnie leniwi - takie ciepełko odbiera chęć do ciężkiej pracy.

Tak czy inaczej trzeba się cieszyć taką pogodą, bo nie zawsze tak bywało. Na przykład taki rok 1929, czyli mniej więcej wtedy.
Zaczęło się jeszcze na jesieni od tego, że rybacy mówili, że szprota można było łowić nawet "portkami". Jeden zaciąg dawał kilka ton ryby. Później jednak zatokę skuło lodem. To oczywiście w zimie normalne, tyle że lód puścił dopiero 4 kwietnia w Helu i parę dni później w Jastarni i Pucku, a kra utrzymywała się miejscami niemal do maja.

To była naprawdę mroźna zima: 20 lutego osiągając najniższy poziom i wynosząc w Helu -22C (dla porównania w Wejherowie było wówczas -36C , a w Warszawie -40C). Na całej zatoce powstał gruby lód, który uniemożliwił jakiekolwiek pływania. Zresztą i na otwartym morzu - jak można było zobaczyć z wieży latarni - nigdzie nie było widać niezmarzniętego kawałka wody. Z powodu obfitych opadów śniegu przestała kursować kolej. Brakowało dostaw żywności, poczta również nie docierała. Po ponad miesięcznej przerwie na początku marca udało się do Helu dotrzeć pierwszemu składowi pociągu, na którego powitanie wyszli wszyscy mieszkańcy. Jednak wskutek istniejącego nadal braku możliwości prowadzenia połowów nastał dla rybaków okres biedy, który wcale nie skończył się w kwietniu.

Owszem, lód puścił i można było łowić, ale nie było już ryby. W dodatku w poszukiwaniu pokarmu do Zatoki spłynęło mnóstwo fok oraz morświnów, dodatkowo czyniących w rybostanie spustoszenie. Zwłaszcza morświnów było wyjątkowo dużo i to w stadach ocenianych na kilkaset sztuk. Rybacy skarżyli się na olbrzymie szkody, jakie zwierzęta te wyrządziły, głównie przez przerywanie sieci. Foki masowo zjawiły się w całej Zatoce, obserwowano je w dużych stadach nawet w Pucku, gdzie ani przedtem, ani potem nigdy ich nie widziano.

Donos z dnia 02-04-2014, a dokładniej z godziny 10:28
Poranki są słoneczne, ale jeszcze rześkie (+5C). Wieczorami zaś bywa czasem cieplej...;-)
Co by to nie było, to mamy już drugi dzień kwietnia, który będzie nam przeplatał trochę zimy i trochę lata. Najbliższe dni pogodne, ale chłodne. Później cieplej, ale pochmurniej. Czy to zawsze musi czegoś brakować...?

Donos z dnia 01-04-2014, a dokładniej z godziny 09:44
Pierwszy dzień kwietnia oprócz kawałów nie przynosi wielu zmian - nadal jest po prostu bardzo słonecznie tylko nieco chłodniej (+7C), jednak za kilka dni znów będzie powyżej +10C, więc nie ma sprawy, da się przeżyć.

Donos z dnia 01-04-2014, a dokładniej z godziny 09:41
Dziś mamy 1 kwietnia, z łacińska zwany Prima Aprilis. W krajach anglosaskich nazywany jest Dniem Głupca (April Fool's Day), a we Francji Dniem Ryby (POISSON D'AVRIL). To tradycyjnie dzień robienia żartów. Ciekawa jest geneza powstania tej tradycji.

Grecy wiążą go z mitem o Demeter i Persefonie. Persefona miała zostać porwana do Hadesu na początku kwietnia. Jej matka Demeter, szukając jej, kierowała się echem głosu córki, ale echo ją zwiodło.
Chrześcijaństwo wiąże prima aprilis z Judaszem Iskariotą. Miał się on urodzić właśnie pierwszego kwietnia i dlatego dzień ów kojarzył się z kłamstwem i nieprawdą.

Natomiast historycznie rzecz biorąc sprawa wygląda następująco.
W 1235 roku sobór we Francji ustanowił Święto Zwiastowania (wtedy to Archanioł Gabriel zwiastował Marii narodzenia Jezusa). Przypadało ono 25 marca, bo to 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem (czemu 9 miesięcy nie trzeba chyba tłumaczyć). Święto Zwiastowania było wtedy początkiem nowego roku urzędowego, a prezenty noworoczne dawano dokładnie tydzień później, czyli 1 kwietnia. Zwyczaj ten trwał do połowy szesnastego wieku i obchodzono go tak jak obecnie Nowy Rok.

Jednak w roku 1562 , papież Grzegorz XIII wprowadził nowy kalendarz dla świata chrześcijańskiego (tzw. kalendarz gregoriański, który zastąpił dotychczas używany tzw. kalendarz juliański), gdzie Nowy Rok przypada na pierwszego stycznia.
Jednakże niektórzy nie słyszeli lub nie wierzyli w tak radykalną zmianę daty (wtedy nie było radia czy telewizji i wiadomości co pół godziny) i nadal obchodzili nowy rok pierwszego kwietnia. Natomiast inni w tym dniu robili im kawały i nazywali ich "kwietniowymi głupcami", i stąd właśnie angielski April Fool's Day czyli Prima Aprilis.

Donos z dnia 01-04-2014, a dokładniej z godziny 09:32
Nowy miesiąc, nowe wiadomości.
Donosy z poprzednich miesięcy i lat znajdziecie Państwo w naszym przepastnym ARCHIWUM.

=======================================================

Donosy z poprzednich miesięcy znajdziecie Państwo w naszym Archiwum.

Jeśli jakakolwiek fotografia z "Donosów" jest z Twoim udziałem, a z jakichkolwiek powodów jest Ci to nie rękę, napisz na adres info@augustyna.pl. Zdjęcie zostanie natychmiast usunięte z sieci i innych nośników. Tutaj natomiast znajdziecie pozostałe zasady wykorzystania naszych zdjęć.


Początek strony

Strona główna