Zapraszamy na wczasy !Augustyna donosi

OW AUGUSTYNA - Jastarnia | Willa AUGUSTYNA - Jastarnia | OW ŻEGLARZ - Jastrzębia Góra
Rezerwacja | Cennik | Dojazd | O Półwyspie | O nas | Sznurki | Teneryfa | Księga Gości
Widok na morze | Pogoda | FAQ | DVD | FotoGaleria | Donosy | Pomoc | Kontakt

***** Donosy prosto z plaży w Jastarni *****

Donosy pochodzą z plaży przed OW Augustyna w Jastarni.
Wiadomości z poprzednich lat znajdziecie w archiwum.
Donosy sponsoruje Apartament La Perla w El Medano.
Znajdź nas na:

Facebook:
Facebook - Augustyna.pl

Youtube:
Youtube - Kanał Augustyna.pl


Vimeo:
VIMEO - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com


Instargram:
Instagram - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com

Donos z dnia 30-04-2015, a dokładniej z godziny 10:14
Wiosna w Jastarni na Półwyspie Helskim
Przeplatania ciąg dalszy. Po dniu ładnym następuje brzydki. Dziś pogodnie i ciepło, jutro deszczowo i chłodniej. Potem znów słonecznie, ale szału z temperaturami nie ma. Maksimum na jakie możemy liczyć w najbliższych dniach to +15C, czyli upału nie ma, ale zimno tez nie jest.

Donos z dnia 27-04-2015, a dokładniej z godziny 07:24
Wiosna w Jastarni na Półwyspie Helskim
Plaża w Jastarni na Półwyspie Helskim
Kwiecień powoli ma się ku końcowi, ale nadal przeplata trochę zimy, trochę lata. W sobotę było niemal upalnie, w niedzielę pochmurno i chłodno, dziś znów upał, jutro ochłodzenie i deszcz, a w środę znów powinno wrócić słońce i wzrosnąć temperatura. I taki właśnie poprzeplatany będzie ten ostatni tydzień kwietnia AD 2015. Sytuacja ma się wyklarować i uspokoić dopiero na początku maja. A potem jeszcze tylko Zimni Ogrodnicy i o zimnie będziemy mogli zapomnieć.

Donos z dnia 25-04-2015, a dokładniej z godziny 18:36
Widok na Zatokę Pucką oraz molo z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Widok na Zatokę Pucką oraz molo z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Ciepło, cieplej, gorąco! W dodatku słonecznie, kwieciście, spokojnie i pusto. To chyba ostatni taki weekend, bo za tydzień będzie już o wiele tłoczniej. A później to już tylko maj i zaraz potem lato. Gdyby ktoś miał ochotę na więcej wiosennych fotografii i krótki filmik, znajdzie je w naszej najnowszej WiosennejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 25-04-2015, a dokładniej z godziny 11:01
Plaża w Jastarni na Półwyspie Helskim
Muszelki na plaży w Jastarni na Półwyspie Helskim
Tak zwany napływ nad środkową część kontynentu ciepłego powietrza z południowego zachodu trwa, czyli Słońce świeci na błękitnym niebie, temperatura rośnie bezustannie, kwiatki kwitną, a ludzie biegają od rana po plaży... chyba szukają muszelek czy coś w tym stylu ;-)

Donos z dnia 24-04-2015, a dokładniej z godziny 09:07
Polska będzie znajdowała się dzisiaj pod wpływem wyżu QUILA, który zassie do nas ciepłe powietrze z południowego zachodu. Początkowo zachmurzenie małe na południu i duże na północy, ale pod koniec dnia sytuacja odwróci się dodając nieco przelotnego deszczu na południu.
Ciepło - temperatury od +11C nad samym morzem do +21C na południu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany, na północy okresami dość silny i porywisty. Ciśnienie będzie się wahać.

Tak jak tydzień temu i dziś rządzi nami wyż QUILA, ale z powodu swojej zmiany pozycji, tym razem zamiast zimnego sprowadzi do nas ciepłe powietrze. Dziś jeszcze termometr będzie się zachowywał w miarę normalnie (w Jastarni około +12C), ale jutro dzięki ciepłej masie powietrza i słońcu na bezchmurnym niebie zbliżymy się do poziomu +20C, a to już naprawdę dużo o tej porze roku na Półwyspie, który otoczony jest jak na razie niezbyt jeszcze ciepłym Bałtykiem (+6C).

Bałtyk zresztą zdaje z tego sobie sprawę i postanowił się stopniowo ocieplać, więc kolejny raz zaprosił na swoje wody delfiny.
Z delfinami czy bez sobota z pewnością będzie najładniejszym dniem tego weekendu. Niedziela niestety przyniesie chmury, ochłodzenie i deszcz.

Kwiecień będzie tak przeplatał pogodę przez cały tydzień - w poniedziałek znów ocieplenie, we wtorek deszcz... a potem... a potem nadchodzi długi weekend majowy, który w tym roku jest raczej krótki (1. maja wypada w piątek), ale pogodowo pewnie taki jak zawsze, czyli pogodny - choć nie zawsze, ciepły - ale nie każdego dnia i wietrzny - lecz niewystarczająco dla każdego.

Po prostu będzie jak co roku, czyli choćby było wszystko zupełnie przyzwoicie, to po pierwsze pewnie nie będzie tak ciepło jak trzeba lub/i nie będzie tak wiało jak powinno. Ale i tak wszyscy przyjadą, i będą się świetnie bawić. Tak to po prostu na Półwyspie już jest i tyle. Nie ma na to rady.

Donos z dnia 22-04-2015, a dokładniej z godziny 13:20
Widok na Zatokę Pucką oraz molo z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Widok z wody na OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Nihil novi sub Sole - jak było, tak i jest oraz będzie słonecznie i coraz cieplej w Jastarni. Woda jeszcze zimna, ale da się już pływać... kajakiem. Oczywiście są tacy, którzy pływają całą zimę i to nie kajakiem, ale my niestety do nich nie należymy.

Donos z dnia 21-04-2015, a dokładniej z godziny 08:34
Plaża w Jastarni
Poranek w Jastarni na Półwyspie Helskim
Było, jest i będzie słonecznie i coraz cieplej w Jastarni. Oczywiście zawsze nieco chłodniej niż w głębi lądu, ale Bałtyk (a szczególnie Zatoka Pucka) szybko się przy takiej pogodzie nagrzewa i jak tak dalej pójdzie to amatorzy sportów wodnych będą mieli te +10C w wodzie w czasie długiego weekendu majowego. A potem jeszcze tylko Zimni Ogrodnicy i powolutku zacznie zaczynać się lato. W każdym razie taki mamy plan.

Donos z dnia 20-04-2015, a dokładniej z godziny 09:00
Plaża w Jastarni
Poranek w Jastarni na Półwyspie Helskim
Widok na Zatokę Pucką oraz molo z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
W miarę pogodny, choć jeszcze chłodny weekend za nami, a przed nami słoneczny od samego rana poniedziałek. Upału jak nie było, tak nie ma, ale przynajmniej jest słońce. Bałtyk ma około +6C, więc na jakieś drastyczne ocieplenie nie mamy co liczyć, ale ten tydzień obiecuje przynajmniej jedną kreskę więcej każdego dnia. W sobotę ma być podobno nawet bliżej +20C niż +10C. Pożyjemy, zobaczymy, a na razie warto cieszyć się tym co mamy, czyli słońcem i pustym Półwyspem. Powolutku można się też zacząć przymierzać do prognozy na weekend majowy, który jak co roku pewnie zaoferuje po prostu pogodę zmienną - będą chwile niemalże upalne i powiedzmy 'mniej upalne'.

Donos z dnia 18-04-2015, a dokładniej z godziny 20:42
Przedwiośnie w Jastarni
Plaża w Jastarni na Półwyspie Helskim
Plaża w Jastarni na Półwyspie Helskim
Kolejny raz kwiecień poprzeplatał - tym razem ranek z popołudniem i jesień z wiosną.
Rano po prostu było bardzo nieciekawie - zimno, pochmurno i wilgotno oraz wietrznie. Z czasem wiatr się uspokoił, chmury odeszły o póżnym popołudniem zrobiło się naprawdę miło. Można było wybrać się na późny spacer po niemal pustej plaży lub po prostu podziwiać (i wąchać) budzącą się do życia półwyspową przyrodę. Ta wiosna naprawdę mogłaby już przyjść tak na całego...

Donos z dnia 17-04-2015, a dokładniej z godziny 08:37
Dzisiaj Polska jest pomiędzy wyżem QUILA znad Szkocji, a niżem UDO znad Rosji. Początkowo przewagę będzie miał wyż, co oznacza w miarę pogodny poranek, ale z biegiem dnia dostaniemy się pod wpływ zatoki niżowej ze strefą frontu chłodnego niosącego chmury z przelotnymi opadami deszczu. Temperatury od +7C na północy do +13C na południu. Wiatr zachodni, skręcający na północno-zachodni, umiarkowany, na północy okresami dość silny. Ciśnienie będzie się wahać.

Poranek jest pogodny, ale bardzo rześki. Wszystko za sprawa wspomnianej pary UDO + QUILA. Te dwa obszary baryczne kręcąc się (niż niezgodnie, a wyż zgodnie z wskazówkami zegara) niczym dwa ogromne tryby zasysają nad nasz piękny kraj zimne powietrze z północy. Jest i będzie więc chłodno oraz wietrznie, będzie również przeważało zachmurzenie duże z przejaśnieniami, większymi tylko nad morzem. Będą występowały przelotne opady deszczu. I tak przez cały tydzień. Jakieś dłuższe i wyraźniejsze ocieplenie najpewniej najwcześniej dopiero w następny weekend lub nawet po nim.

Wszystkich, którzy się martwią, że wiosna klimatyczna jeszcze na nasz wąski pasek piasku nie nadchodzi, uprzejmie informujemy, że taka pogoda na Półwyspie jest jak najbardziej normalna i dokładnie rok temu było niemal identycznie. Dopiero w maju tak naprawdę zaczyna się u nas robić cieplej.

Zresztą to, że teraz jest i będzie chłodno, to nawet dobra wiadomość. Tak w życiu, jak i w pogodzie, nieco upraszczając sprawę, bilans z grubsza musi wyjść zawsze na zero. Stąd można statystycznie obronić teorię, ze skoro jest zimniej niż zwykle, to później powinien przyjść okres cieplejszy i suchszy niż zwykle, czyli lato być może, jak w zeszłym roku, będzie upalne. A o to chyba nam chodzi najbardziej!

Donos z dnia 16-04-2015, a dokładniej z godziny 07:44
Wave Windsurfing
Widok na Zatokę Pucką oraz molo z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Kwiecień plecień, co przeplata trochę zimy, trochę lata.
I rzeczywiście na zmianę mamy dni pochmurne i deszczowe oraz słoneczne i wietrzne. Niestety termometr nadal wskazuje przeważnie temperatury jednocyfrowe, co jednak zupełnie nie przeszkadza zwolennikom deski oraz latawca czy żagla na taplanie się w wodzie. Jednak nawet oni woleliby żeby było cieplej....

Donos z dnia 14-04-2015, a dokładniej z godziny 07:45
Wave Windsurfing w Łebie
Widok na Zatokę Pucką oraz molo z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
O poniedziałku najlepiej zapomnieć - wiało, padało i nic nie świeciło. NAtomiast wtorek od samego rana prezentuje się bardzo słonecznie. Jest też jeszcze sporo wiatru (W 5 Bf), którego nie zabraknie przez cały tydzień. Nie zabraknie też słońca, choć chmury i deszcz też się pojawią. Kwiecień to przecież plecień!

Donos z dnia 12-04-2015, a dokładniej z godziny 17:59
Wave Windsurfing w Łebie
Wave Windsurfing w Łebie
Miało się dziać i się działo. Słonecznie, w wodzie +5C, w powietrzu +10C i 30 węzłów, czyli idealne warunki do ujarzmiania fal - o ile ktoś bardzo lubi zimną wodę... W każdym razie kilka wietrznych fotek znajdziecie w naszej najnowszej ŁebskiejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto...

Donos z dnia 12-04-2015, a dokładniej z godziny 08:34
Przedwiośnie w Jastarni na Półwyspie Helskim
Przedwiośnie w Jastarni na Półwyspie Helskim
Niemal upalna sobota już niestety za nami. Natomiast w nocy 'przeleciał' nad nami chłodny front atmosferyczny - ochłodziło się, zachmurzyło i popadało, ale teraz powoli wraca słoneczko. Z frontu został tylko zachodni wiatr o sile około 5 stopni w skali Beauforta, który utrzyma się przez cały dzień. Będzie się pływało, oj będzie...

Donos z dnia 11-04-2015, a dokładniej z godziny 10:38
Przedwiośnie w Jastarni na Półwyspie Helskim
Przedwiośnie w Jastarni na Półwyspie Helskim
Przedwiośnie w Jastarni na Półwyspie Helskim
Przedwiośnie w Jastarni na Półwyspie Helskim
Przedwiośnie w Jastarni na Półwyspie Helskim
Dzisiaj Polska w dalszym ciągu jest pod wpływem klina wyżu znad Morza Śródziemnego i południowej Europy, co oznacza że ciągle jesteśmy w bardzo ciepłej i pogodnej masie powietrza. Tyle teoria, a w praktyce sobota w Jastarni od samego jest już bardzo słoneczna, bardzo bezwietrzna i bardzo ciepła.
Właściwie można powiedzieć, że dzisiaj z pewnością mamy wiosnę w pełni i pełnej krasie, tym bardziej że kwiaty śliwek mirabelek (Prunus domestica) powolutku wykluwają się z pąków i roztaczają tak zniewalający zapach, że po prostu kręci się w głowie. Jest zupełnie jak w popularnej piosence Marka Grechuty:

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty!

Donos z dnia 10-04-2015, a dokładniej z godziny 20:54
To był naprawdę Przedwiośnie w Jastarni na Półwyspie Helskim bardzo ładny dzień - zapowiedzi się sprawdziły i zgodnie z harmonogramem słońce świeciło na absolutnie bezchmurnym niebie, plaże były zupełnie puste, Przedwiośnie w Jastarni na Półwyspie Helskim a kwiatki czując wiosnę w powietrzu rozkwitały na potęgę lub miały taki zamiar. Przedwiośnie w Jastarni na Półwyspie Helskim Na koniec tego pięknego dnia zrobiło się naprawdę bardzo miło, cieplutko, romantycznie oraz bardzo, ale to bardzo bezwietrznie. W takich właśnie okolicznościach przyrody kwiecień zapowiedział, ze jutro będzie jeszcze ładniej i jeszcze cieplej. Przedwiośnie w Jastarni na Półwyspie Helskim.

Donos z dnia 10-04-2015, a dokładniej z godziny 08:52
Dzisiaj Polska jest na skraju wyżu OSTRA znad Bałkanów w ciepłej masie powietrza. Dzień w całym kraju będzie przeważnie pogodny, tylko na zachodzie więcej chmur, ale z przejaśnieniami. Bardzo ciepło - temperatury do 18C, tylko nad samym morzem chłodniej. Wiatr południowo-zachodni slaby, okresami umiarkowany. Ciśnienie będzie spadać.

Wczoraj było romantycznie, a dziś jest po prostu pięknie, a za chwilę będzie też ciepło i nic nie stanie na przeszkodzie, aby ruszyć na spacer po plaży. Mamy nawet poranną rosę, więc gdyby nie patrzeć na termometr, byłoby jak w lipcu.

Jutro jeszcze cieplej, a w niedzielę troszkę chmur i nieco zachodniego wiatru (4 Bf), więc na pewno na wodzie zobaczymy surferów. Prognoza na nadchodzący tydzień wygląda bardzo cieplutko, więc chyba prawdziwa wiosna dotrze w końcu i na Półwysep. Niestety wiosna u nas jest zawsze opóźniona z powodu chłodnego (+4C) jeszcze Bałtyku, który nas skutecznie schładza. Dla odmiany na jesieni, jest u nas o wiele cieplej niż w głębi lądu, bo morze schładza się o wiele wolniej niż ląd.

Z pewnym takim zdziwieniem przypomnieliśmy sobie, że 14 lat temu, a dokładniej dnia 08-04-2001 o godzinie 08:26 został napisany pierwszy donos z plaży. Donosimy więc już ponad 14 lat. W tym czasie zrobiliśmy i pokazaliśmy Państwu ponad 100.000 zdjęć z Półwyspu Helskiego.

Donosy mają swoje słabsze i gorsze dni, ale największym ich skarbem są ich Czytelnicy (a więc i Ty który/która czytasz te słowa). Jest ich mniej więcej codziennie od 5.000 do 25.000, w zależności od pory roku i formy donosiciela. Chwilowo ta forma jest raczej taka sobie, ale już niedługo będzie o wiele lepiej, bo skończy swoje zimowe wojaże za chlebem... i wiatrem ;-)

Gdyby ktoś był ciekaw jak to drzewiej bywało, to wszystkie donosy są dostępne w naszym ARCHIWUM, a gdyby ktoś miał ochotę na same fotki wystarczy kliknąć poniżej w wybrany okres i już jesteście Państwo na Półwyspie.
I za każdym razem gdzie indziej...;-)

-Zdjęcia z Jastarni 08/2001-01/2002r.
-Zdjęcia z Jastarni 01/2002-05/2002r.
-Zdjęcia z Jastarni 05/2002-09/2002r.
-Zdjęcia z Jastarni 09/2002-12/2002
-Zdjęcia z Jastarni 01/2003-06/2003
-Zdjęcia z Jastarni 06/2003-11/2003
-Zdjęcia z Jastarni 11/2003-04/2004
-Zdjęcia z Jastarni 05/2004-09/2004
-Zdjęcia z Jastarni 09/2004-04/2005
-Zdjęcia z Jastarni 04/2005-09/2005
-Zdjęcia z Jastarni 09/2005-10/2005
-Zdjęcia z Jastarni 01/2006-09/2006
-Zdjęcia z Jastarni 09/2006-07/2007
-Zdjęcia z Jastarni 07/2007-03/2008
-Zdjęcia z Jastarni 03/2008-12/2008
-Zdjęcia z Jastarni od 01/2009 do 12/2009
-Zdjęcia z Jastarni od 01/2010 do 06/2010
-Zdjęcia z Jastarni od 07/2010 do 12/2010
-Zdjęcia z Jastarni od 01/2011 do 12/2011
-Zdjęcia z Jastarni od 01/2012 do 12/2012
-Zdjęcia z Jastarni od 01/2013 do 07/2013
-Zdjęcia z Jastarni od 07/2013 do 12/2013
-Zdjęcia z Jastarni od 01/2014 do 07/2014
-Zdjęcia z Jastarni od 07/2014 do 12/2014
-Zdjęcia z Jastarni od 01/2015 do 12/2015
-Foto misz-masz z Półwyspu cz.1
-Foto misz-masz z Półwyspu cz.2
-Foto Schowek Półwyspu Helskiego
-Tapety na pulpit

Donos z dnia 09-04-2015, a dokładniej z godziny 20:34
Miało być ciepło i było ciepło. A na koniec malowniczo.

Donos z dnia 08-04-2015, a dokładniej z godziny 21:20
Po pięknym dniu malowniczy wieczór - jest dobrze, a będzie lepiej, czyli cieplej.

Donos z dnia 08-04-2015, a dokładniej z godziny 08:10
Święta, święta i po... świętach. Teraz czekamy na weekend, który ma przynieść temperatury dwucyfrowe, w sobotę bawet do +17C.

Donos z dnia 06-04-2015, a dokładniej z godziny 16:06
Wiosna to może jeszcze za dużo powiedziane, ale przedwiośnie to już na pewno do Jastarni zawitało. Kwiatki kwitną na potęgę, drzewa pączkują, i tylko piasek bez zmian - jak był, tak jest niezmiennie na niemal bezludnych jeszcze plażach, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii i krótki filmik, które znajdziecie w naszej najnowszej LanoPoniedziałkowejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 04-04-2015, a dokładniej z godziny 20:17
Pogodnych Świąt Wielkiej Nocy!
Proszę przyjąć życzenia
pogodnych Świąt Wielkiej Nocy,
dużo radości, żadnych przykrości,
bogatego zajączka, smacznego jajka,
i niezbyt mokrego Dyngusa!

Donos z dnia 04-04-2015, a dokładniej z godziny 20:17
Podobno niektórzy w to nie wierzą, ale według nas wszystkie drogi prowadzą na nasz cudowny wąski pasek piasku zwanym Półwyspem Helskim, który teraz powoli budzi się ze snu zimowego, rozkwita i zmienia kolor z szarego na zielony oraz żółty. Czasem jest też nieco czerwony i włochaty, ale w te sobotę był przede wszystkim wielkanocny, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii, które znajdziecie w naszej najnowszej WielkaNocnejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 03-04-2015, a dokładniej z godziny 08:32
Wprawdzie dzisiaj nasz piękny kraj będzie znajdował się nadal pod wypływem niżu OSKAR znad Ukrainy, ale niż powoli wypełnia się, a zachodnia część Polski zacznie się dostawać pod wpływ wyżu znad Niemiec. W takiej sytuacji barycznej na wprawdzie na wschodzie będzie pochmurno i deszczowo, ale już od rana zacznie się rozpogadzać na Wybrzeżu, a pod wieczór w całej zachodniej Polsce. Temperatury wyrównane, w okolicach +7C. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny i porywisty. Ciśnienie będzie się wahać.

Wczoraj było miło i bardzo wiosennie, dzisiaj jest nie inaczej, ale na Święta niestety wróci gorsza pogoda. Jutro już pochmurno, a w niedzielę pochmurno i deszczowo (a może nawet nieco z odrobiną śniegu). Rozpogodzi się dopiero w lany poniedziałek, a na solidną poprawę pogody możemy liczyć dopiero pod koniec przyszłego tygodnia. Summa summarum tragedii nie ma, ale szału też nie. Mamy zresztą kwiecień, który tradycyjnie przeplata trochę zimy i trochę lata.

Tak czy inaczej trzeba się cieszyć taką pogodą, bo nie zawsze tak bywało. Na przykład taki rok 1929, czyli mniej więcej wtedy.
Zaczęło się jeszcze na jesieni od tego, że rybacy mówili, że szprota można było łowić nawet "portkami". Jeden zaciąg dawał kilka ton ryby. Później jednak zatokę skuło lodem. To oczywiście w zimie normalne, tyle że lód puścił dopiero 4 kwietnia w Helu i parę dni później w Jastarni i Pucku, a kra utrzymywała się miejscami niemal do maja.

Wtedy to była naprawdę mroźna zima: 20 lutego osiągając najniższy poziom i wynosząc w Helu -22C (dla porównania w Wejherowie było wówczas -36C , a w Warszawie -40C). Na całej zatoce powstał gruby lód, który uniemożliwił jakiekolwiek pływania. Zresztą i na otwartym morzu - jak można było zobaczyć z wieży latarni - nigdzie nie było widać niezmarzniętego kawałka wody. Z powodu obfitych opadów śniegu przestała kursować kolej. Brakowało dostaw żywności, poczta również nie docierała. Po ponad miesięcznej przerwie na początku marca udało się do Helu dotrzeć pierwszemu składowi pociągu, na którego powitanie wyszli wszyscy mieszkańcy. Jednak wskutek istniejącego nadal braku możliwości prowadzenia połowów nastał dla rybaków okres biedy, który wcale nie skończył się w kwietniu.

Owszem, lód puścił i można było łowić, ale nie było już ryby. W dodatku w poszukiwaniu pokarmu do Zatoki spłynęło mnóstwo fok oraz morświnów, dodatkowo czyniących w rybostanie spustoszenie. Zwłaszcza morświnów było wyjątkowo dużo i to w stadach ocenianych na kilkaset sztuk. Rybacy skarżyli się na olbrzymie szkody, jakie zwierzęta te wyrządziły, głównie przez przerywanie sieci. Foki masowo zjawiły się w całej Zatoce, obserwowano je w dużych stadach nawet w Pucku, gdzie ani przedtem, ani potem nigdy ich nie widziano.

Donos z dnia 02-04-2015, a dokładniej z godziny 08:27
Wprawdzie jest ledwo +5C i wieje do 5 Bf z zachodu, ale czasem pojawia się słonko i miejscami widać coś jakby wiosnę, i od razu robi się piękniej, jakoś tak żywiej i bardziej kolorowo.

Donos z dnia 01-04-2015, a dokładniej z godziny 08:51
Widok za oknem to niestety nie jest Prima Aprilis... ale przynajmniej jest nadzieja na rozpogodzenia jak wczoraj. A nawet jeśli rozpogodzenia się nie pojawią, to przecież dziś mamy 1 kwietnia, z łacińska zwany Prima Aprilis.

W krajach anglosaskich nazywany jest Dniem Głupca (April Fool's Day), a we Francji Dniem Ryby (POISSON D'AVRIL). To tradycyjnie dzień robienia żartów. Ciekawa jest geneza powstania tej tradycji.
Grecy wiążą go z mitem o Demeter i Persefonie. Persefona miała zostać porwana do Hadesu na początku kwietnia. Jej matka Demeter, szukając jej, kierowała się echem głosu córki, ale echo ją zwiodło.
Chrześcijaństwo wiąże prima aprilis z Judaszem Iskariotą. Miał się on urodzić właśnie pierwszego kwietnia i dlatego dzień ów kojarzył się z kłamstwem i nieprawdą.
Natomiast historycznie rzecz biorąc sprawa wygląda następująco.
W 1235 roku sobór we Francji ustanowił Święto Zwiastowania (wtedy to Archanioł Gabriel zwiastował Marii narodzenia Jezusa). Przypadało ono 25 marca, bo to 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem (czemu 9 miesięcy nie trzeba chyba tłumaczyć). Święto Zwiastowania było wtedy początkiem nowego roku urzędowego, a prezenty noworoczne dawano dokładnie tydzień później, czyli 1 kwietnia. Zwyczaj ten trwał do połowy szesnastego wieku i obchodzono go tak jak obecnie Nowy Rok.
Jednak w roku 1562 , papież Grzegorz XIII wprowadził nowy kalendarz dla świata chrześcijańskiego (tzw. kalendarz gregoriański, który zastąpił dotychczas używany tzw. kalendarz juliański), gdzie Nowy Rok przypada na pierwszego stycznia.
Jednakże niektórzy nie słyszeli lub nie wierzyli w tak radykalną zmianę daty (wtedy nie było radia czy telewizji i wiadomości co pół godziny) i nadal obchodzili nowy rok pierwszego kwietnia. Natomiast inni w tym dniu robili im kawały i nazywali ich "kwietniowymi głupcami", i stąd właśnie angielski April Fool's Day czyli Prima Aprilis.

Donos z dnia 01-04-2015, a dokładniej z godziny 08:45
Nowy miesiąc, nowe wiadomości. Donosy z poprzednich miesięcy i lat znajdziecie Państwo w naszym przepastnym ARCHIWUM.

=======================================================

Donosy z poprzednich miesięcy znajdziecie Państwo w naszym Archiwum.

Jeśli jakakolwiek fotografia z "Donosów" jest z Twoim udziałem, a z jakichkolwiek powodów jest Ci to nie rękę, napisz na adres info@augustyna.pl. Zdjęcie zostanie natychmiast usunięte z sieci i innych nośników. Tutaj natomiast znajdziecie pozostałe zasady wykorzystania naszych zdjęć.


Początek strony

Strona główna