Zapraszamy na wczasy !Augustyna donosi

OW AUGUSTYNA - Jastarnia | Willa AUGUSTYNA - Jastarnia | OW ŻEGLARZ - Jastrzębia Góra
Rezerwacja | Cennik | Dojazd | O Półwyspie | O nas | Sznurki | Teneryfa | Księga Gości
Widok na morze | Pogoda | FAQ | DVD | FotoGaleria | Donosy | Pomoc | Kontakt

***** Donosy prosto z plaży w Jastarni *****

Donosy pochodzą z plaży przed OW Augustyna w Jastarni.
Wiadomości z poprzednich lat znajdziecie w archiwum.
Donosy sponsoruje Apartament La Perla w El Medano.OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim

Znajdź nas na:

Facebook:
Facebook - Augustyna.pl

Youtube:
Youtube - Kanał Augustyna.pl


Vimeo:
VIMEO - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com


Instargram:
Instagram - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com

Donos z dnia 30-06-2015, a dokładniej z godziny 09:23
Wczasy nad morzem w Jastarni na Półwyspie HelskimWczasy nad morzem w Jastarni na Półwyspie Helskim
Wczasy nad morzem w Jastarni na Półwyspie HelskimWczasy nad morzem w Jastarni na Półwyspie Helskim
Ostatni dzień czerwca to typowy dzień plażowy - jest słonecznie, gorąco i bezwietrznie. Po południu spodziewamy się dostawy wiatru dla wind- i kitesurferów, ale w perspektywie całego tygodnia będzie raczej bezwietrznie, plażowo i jeszcze goręcej - w weekend upały do +30C!

Donos z dnia 29-06-2015, a dokładniej z godziny 14:39
Zachód słońca w Jastarni na Półwyspie Helskim
Zjawisko HALO wokół Słońca w Jastarni na Półwyspie Helskim
Pierwszy weekend wakacji już za nami, a równie pierwszy i pogodny poniedziałek właśnie pokazuje na czym polega zjawisko HALO, czyli świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy pierścień widoczny wokół Słońca lub Księżyca. Zjawisko to wywołane jest załamaniem światła słonecznego na kryształach lodu znajdujących się w chmurach pierzastych (cirrostratus).

Donos z dnia 28-06-2015, a dokładniej z godziny 11:46
Wakacje w Jastarni na Półwyspie Helskim
Drugi dzień wakacji również nie zawodzi, czyli było dobrze, a jest lepiej - leniwiej, goręcej, słoneczniej i bardziej wakacyjnie.

Donos z dnia 27-06-2015, a dokładniej z godziny 10:16
Pierwszy dzień wakacji w Jastarni na Półwyspie HelskimPierwszy dzień wakacji w Jastarni na Półwyspie HelskimPierwszy wieczór i pierwszy poranek wakacji 2015 były dokładnie takie jakie być powinny - pogodne, ciepłe i bardzo piękne.

Donos z dnia 26-06-2015, a dokładniej z godziny 07:19
Polska pozostanie pod wpływem wyżu ZOE znad Alp. Zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże, po południu miejscami rozpogodzenia do małego.
Temperatury od +18C na północy do +24C na południu. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby do umiarkowanego. Ciśnienie będzie powoli spadać.

Po pogodnej nocy nastał nam słoneczny poranek, który jest ostatnim momentem, aby dopiąć i posprzątać wszystko zanim przyjadą na Półwysep pierwsze tłumy wczasowiczów, bo od jutra mamy przecież wakacje!

Niektórzy może już nie pamiętają, ale to właśnie dzisiaj jest tak wytęskniony i oczekiwany przez setki tysięcy uczniów ostatni dzień roku szkolnego! Od jutra przez dwa miesiące można się spodziewać oprócz słońca oraz wiatru przede wszystkim tłoku na drogach i ścisku na plażach oraz braku miejsc na kempingach i w pensjonatach. Wielu zastanawia się jakie będzie to lato, czy uda się urlop, czy lepszy lipiec, czy sierpień, a może wrzesień? Tego jednak chyba nikt nie wie. Jedno jest pewne, kto nie spróbuje, ten się nie dowie!

Kolejna sprawa, która jest niemal pewna, to fakt, że lipiec zacznie się od upałów. Co będzie później jeszcze nie wiadomo, ale na razie wszystko wskazuje, że lato będzie podobne do tego z zeszłego roku.
Na razie przed nami jednak weekend, który będzie pogodny, ale bez szału - codziennie trochę słońca, trochę chmur i mało wiatru. W sobotę możliwy przelotny deszcz. Każdego dnia cieplej.

Donos z dnia 24-06-2015, a dokładniej z godziny 08:08
www.SkyCamp.pl w Jastarniwww.SkyCamp.pl w Jastarni
www.SkyCamp.pl w Jastarniwww.SkyCamp.pl w Jastarni
A gdyby ktoś miał ochotę pooglądać nasz wąski pasek piasku z wysokości 3 kilometrów, to też da się to załatwić i to bez większych problemów. A wrażenia naprawdę i autentycznie niezapomniane...

Donos z dnia 24-06-2015, a dokładniej z godziny 07:46
Wtorek w JastarniWtorek w Jastarni
Wtorek w JastarniWtorek w Jastarni
Z deszczowego wtorku do zapamiętania nadaje się jedynie wieczór, który uraczył nas kolejną porcją majestatycznie zachodzącego słońca i odgłosów zabawy świętojańskiej. Było i pięknie, i głośno. Środowy poranek zaś wita nas południowo zachodnim wiatrem o sile 4-5 Bf. SŁońca wprawdzie nie ma, ale pływanie jest przednie!

Donos z dnia 23-06-2015, a dokładniej z godziny 07:20
Deszcz w Jastarni na Półwyspie Helskim
Pada deszczyk, pada. Pada sobie równo.
Raz spadnie na kwiatek, raz spadnie na... listek.

Donos z dnia 22-06-2015, a dokładniej z godziny 08:25
Molo obok OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Plaża w Jastarni na Półwyspie Helskim
Zatoka Pucka w Jastarni na Półwyspie Helskim
Taki poniedziałek, który w dodatku jest pierwszym dniem lata 2015, można nawet nazwać przyjemnym - jest słonecznie, bezwietrznie i coraz cieplej. Tak będzie niemal cały dzień. Jutro niestety Pani Natura będzie podlewać nasze wysuszone trawniki (będą chmury i deszcz), a od środy do piątku zapowiadają się zachodnie 4 Beauforty, które będą napędzać wszystko, co wiatrem napędzić się da. Od soboty zaś zaczynają się wakacje, czyli wiatr ustanie, a słońce zacznie nas prażyć w najlepsze. Taki mamy plan. A co będzie to będzie. Podobno jeśli ktoś chce rozśmieszyć Panią Naturę, to wystarczy że zacznie prognozować pogodę...

Donos z dnia 21-06-2015, a dokładniej z godziny 12:20
Słońce, niebo, plaża i cierniki, czyli 21-06-2015 w JastarniSłońce, niebo, plaża i cierniki, czyli 21-06-2015 w Jastarni
Słońce, niebo, plaża i cierniki, czyli 21-06-2015 w JastarniSłońce, niebo, plaża i cierniki, czyli 21-06-2015 w Jastarni
Słońce świeci na błękitnym niebie prażąc nasze plaże, kwiatki kwitną, pszczoły pracują, a malutkie cierniki w najlepsze pływają w morskiej toni, czyli po prostu mamy kolejny zwyczajny dzień w naszym Helskim Raju, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii, które znajdziecie w naszej najnowszej SłonecznieCiernistejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 21-06-2015, a dokładniej z godziny 08:26
Poranek w Jastarni na Półwyspie HelskimPoranek w Jastarni na Półwyspie Helskim
Poranek w Jastarni na Półwyspie HelskimPoranek w Jastarni na Półwyspie Helskim
Poranna rosa, poranne mgły, poranna plaża, poranni my..., czyli sam nie czuje jak mi sie rymuje - oto efekt porannego zaczadzenia pięknem naszego wąskiego paska piasku zwanego Helskim Rajem.

Donos z dnia 20-06-2015, a dokładniej z godziny 20:59
Zachód słońca na plaży obok OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie HelskimZachód słońca widziany z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Z naszych okien widać zachód słońca każdego dnia - czasem widać go słabiej, a innym razem lepiej, ale za każdym razie to jest widok niepowtarzalny. Naprawdę nie można się nim znudzić.

Donos z dnia 20-06-2015, a dokładniej z godziny 09:50
Widok na Zatokę Pucką oraz molo z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Piątek nie zachwycał, ale troszkę powiało. Sobota wygląda już o błękitne niebo lepiej i cieplej. Tak trzymać!

Donos z dnia 19-06-2015, a dokładniej z godziny 08:02
Od wczoraj jesteśmy niestety pod wpływem niżu NILS znad Bałtyku. Niż ten osobiście odpowiada za wczorajsze i dzisiejsze chmury nad naszymi głowami, z których dodatkowo od czasu do czasu pada deszcz. Na szczęście niż powoli będzie słabł i po południu czekamy na przejaśnienia i rozpogodzenia, a opady będą stopniowo zanikać. Temperatury od +16C na północnym zachodzie do +20C na południowym wschodzie. Wiatr zachodni, słaby do umiarkowanego. Ciśnienie będzie się wahać.

Po kilku tygodniach niezbyt ciepłej, ale bardzo słonecznej i bardzo suchej aury przyszedł czas na podlewanie ogródka, czyli nieco wilgotniejszą pogodę. Wczoraj było pochmurnie i deszczowo, dziś będzie podobnie, ale już jutro spodziewamy się rozpogodzeń, a w niedzielę słońce powinno wrócić na dobre, choć do bezchmurnego błękitu nieba będzie jeszcze trochę brakowało.

Przyszły tydzień zapowiada pogodę bardzo zmienną, czyli około wtorku spodziewamy się deszczu, a w okolicach czwartku słońca i ocieplenia, które małymi kroczkami powinno nas doprowadzić do prawdziwych upałów na początku lipca. To oczywiście jeszcze nic pewnego, ale taka szansa rysuje się wyraźnie.

To zresztą nic dziwnego, jako że w tę niedzielę do 21.06.2015 o godzinie 16:37 Słońce wstąpi w znak Raka i rozpocznie się astronomiczne lato. Oczywiście początek astronomicznego lata nie pokrywa się z latem klimatycznym. W klimatologii jako lato przyjmuje się okres, gdy średnie temperatury dobowe przekraczają +15 stopni Celsjusza, co oznacza, że według uśrednionych wyników wieloletnich obserwacji, lato klimatyczne pojawia się około 1-5 czerwca w Polsce środkowej i około 5-10 czerwca na wschodzie kraju. Na naszym wąskim pasku piasku jeszcze później, czyli po 15 czerwca.

Kolejna sprawa związana z letnim przesileniem to tzw. noc kupalna. Otóż najkrótsza w roku noc była zwana dawniej przez Słowian właśnie nocą kupalną. Towarzyszyły jej liczne obrzędy związane z ogniem i wodą, które miały na celu oczyszczenie duszy i ciała. W dzisiejszych czasach integracji i globalizacji ogień i woda połączyły się tworząc wodę ognistą i to ona własne wydaje się być clou nie tylko tej nocy...;-)

Poza tym wraz z latem zaczynają się wakacje, na które warto zabrać poniższą ściągawkę, którą znaleźliśmy w Jastarni po przejściu pewnej pielgrzymki.
A stało tam tak:
- o dobrą rybę w smażalni modlimy się do św. Andrzeja Apostoła;
- żeby się kajak czy deska nie wywróciły do św. Antoniego;
- o piękną opaleniznę do św. Marii Magdaleny;
- gdy na wycieczce goni nas krowa z pewnością ochroni nas św. Pelagiusz;
- uniknąć chorób pomoże św. Regina;
- o dobre piwo, gdy go zabraknie, warto się zwrócić do św. Arnulfa. Może pomoże ;-)

Donos z dnia 17-06-2015, a dokładniej z godziny 07:53
Zachod słońca w Jastarni na Półwyspie Helskim
Wieczory mamy dalej majestatyczne, poranki zaś rześkie. Dziś dużo słońca i mało wiatru, czyli dzień niemal plażowy. Niemal, bo upału brak.

Donos z dnia 15-06-2015, a dokładniej z godziny 07:52
Poranek na plaży w Jastarni na Po?wyspie Helskim
Zachód słońca w Jastarni na Po?wyspie Helskim
Niedziela nie była ani za bardzo słoneczna, ani za bardzo wietrzna. Była ciepła, a pod wieczór majestatyczna. Poniedziałek jest nie mniej majestatyczny, ale o wiele bardziej wietrzny i słoneczny, choć dla równowagi nieco chłodniejszy. Tak wiać i świecić będzie dziś przez cały dzień. Jutro już bez wiatru i trochę cieplej.

Donos z dnia 13-06-2015, a dokładniej z godziny 20:24
Zachód słońca w Jastarni na Półwyspie Helskim
Upalna, słoneczna i plażowa sobota już powoli za nami, a przed nami nieco chłodniejsza niedziela. Zapowiada się też 4 Beauforty zachodniego wiatru, więc jutro nie plażowicze, a surferzy będą mieli uśmiech od ucha do ucha.

Donos z dnia 12-06-2015, a dokładniej z godziny 08:06
Słońce, upał i błękit nieba zapewnia dziś na terytorium naszego pięknego kraju płytki wyż XENIA znad Ukrainy. Niestety z biegiem dnia nastąpi stopniowy rozwój zachmurzenia kłębiasto-deszczowego z opadami przelotnymi deszczu oraz burzami. Miejscami opady mogą być intensywne wraz z opadami gradu. Temperatury od +30C na południu do +21C na północy. Wiatr południowo-wschodni słaby do umiarkowanego. W czasie burz dość silny i porywisty. Ciśnienie będzie spadać.

Jeśli chodzi o pogodę, to w dalszym ciągu jest po prostu pięknie, czyli bezchmurnie i bardzo ciepło. Od samego rana plaże zachęcają do spacerów, a potem do leżenia plackiem czy na boku. Jak kto woli. Mamy idealne warunki na intensywną biosyntezę melaniny, czyli inaczej mówiąc, można się "strzaskać się na heban", "spiec raka" lub najzwyczajniej w świecie opalić.

Okazuje się, że to co postrzegamy jako opaleniznę jest melaniną w komórkach warstwy rogowej naskórka. Melanina to naturalny pigment powstający w procesie melanogenezy. Leżąc leniwie na plaży zmuszamy naszą skórę do ciężkiej pracy, czyli właśnie syntezy melaniny. Wytwarzanie melaniny jest procesem obronnym skóry podczas naświetlania promieniami UV (np. słonecznymi) i zapobiega zniszczeniom zależnym od UV. Melanina pochłania promieniowanie UVA i UVB oraz neutralizuje wolne rodniki. Biosynteza melaniny rozpoczyna się od utlenienia aminokwasu - tyrozyny pod wpływem enzymu - tyrozynazy. Następnie powstają dwie grupy barwników: eumelaniny i feomelaniny . Eumelanina ma kolor ciemno-brązowy, feomelanina - jasno-czerwony. Zabarwienie skóry zależy od stosunku ilości eumelaniny do feomelaniny, który jest warunkowany genetycznie i dlatego niektórzy z nas spiekają się "na raka", a inni "na mahoń".

A kto nie lubi się opalać musi poczekać do niedzieli, kiedy spodziewamy się 4 Bf zachodniego wiatru, czyli idealnych warunków wszelkiej maści surferów. Przyszły tydzień również zapowiada się pogodnie, czyli jest dobrze, a będzie jeszcze cieplej. Pamiętajmy tylko, że w dziś i jutro w nocy mogą wystąpić burze. Może nawet z gradem, a na pewno z silnym i porywistym wiatrem.

Donos z dnia 11-06-2015, a dokładniej z godziny 07:58
Lato w Jastarni na Półwyspie Helskim
Zachód słońca widziany z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Słońce zaszło, słońce wzeszło, a pogoda jak była tak jest. Pogoda prosta jak drut, czyli słońce na błękitnym niebie i coraz cieplej. Jutro zrobi się parno i duszno, a wieczorem być może pojawią się burze. Ale potem znów będzie słonecznie.

Donos z dnia 10-06-2015, a dokładniej z godziny 09:32
W Helskim Raju, czyli 10-06-2015 w Jastarni na Półwyspie HelskimW Helskim Raju, czyli 10-06-2015 w Jastarni na Półwyspie Helskim
W Helskim Raju, czyli 10-06-2015 w Jastarni na Półwyspie HelskimW Helskim Raju, czyli 10-06-2015 w Jastarni na Półwyspie Helskim
Może to nawet i nudne, ale ciągle mamy bardzo słoneczną pogodę. Jest też coraz cieplej - w sobotę może być nawet +28C! Poza tym wszystko kwitnie i rozsiewa zniewalające zapachy. Dzień jak co dzień w naszym Helski raju...

Donos z dnia 09-06-2015, a dokładniej z godziny 08:40
Plaża po Bożym Ciele w Jastarni na Półwyspie Helskim
Plaża w Boże Ciało w Jastarni na Półwyspie Helskim
Weekend Bożego Ciała minął i zatłoczone plaże znów stały się puste. Pozostaną takie do końca czerwca. Wtedy kończy się rok szkolny i zaczynają wakacje, co w naszym przypadku oznacza mnóstwo ludzi na naszym wąskim pasku piasku o czym można się przekonać oglądając fotografie i krótki filmik, które znajdziecie w naszej WakacyjnejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 06-06-2015, a dokładniej z godziny 15:44
W Helskim Raju, czyli 06-06-2015 w Jastarni na Półwyspie HelskimW Helskim Raju, czyli 06-06-2015 w Jastarni na Półwyspie Helskim
W Helskim Raju, czyli 06-06-2015 w Jastarni na Półwyspie HelskimW Helskim Raju, czyli 06-06-2015 w Jastarni na Półwyspie Helskim
Słońce świeci na bezchmurnym niebie, jest bardzo, ale to bardzo cieplutko, równie ciepły wiatr wieje, a ludzie są uśmiechnięci - no powiedzcie sami, czyż nie jest pięknie w naszym Helskim Raju...? Więcej fotek z naszego raju znajdziecie w naszej najnowszej RajskiejFotoGalerii. Zapraszamy! Naprawdę warto!

Donos z dnia 05-06-2015, a dokładniej z godziny 07:31
Sponsorem wczorajszego, dzisiejszego i jutrzejszego słońca i bezchmurnego nieba jest wyż WALBURGA, którego centrum jest nad północną Polską. Wyż ten sprawia, że prognoza na dziś jest zwięzła i krótka: w całym kraju będzie słonecznie i bezchmurnie. Kropka.
Temperatury od +18C nad samym morzem do +28C stopni na Ziemi Lubuskiej. Wiatr przeważnie z kierunków wschodnich, słaby. Ciśnienie wysokie, ale będzie powoli spadać.

Trzeba przyznać, że tym razem tak zwany dłuuugi weeekend wyjątkowo nam się udał. Od środy do wczorajszego wieczoru było bardzo słonecznie i wszelkiej maści surferzy mieli używanie. Natomiast od dzisiejszego poranka zaczyna się czas plażowania, albowiem dziś będzie bezwietrznie i słonecznie, jutro upalnie i słonecznie, a w niedzielę bardzo ciepło i słonecznie. W sobotę jest też szansa na odrobinę południowego wiatru, ale to kierunek bardzo kapryśny i o ile o upał można być spokojnym, to o odrobinę fali już niekoniecznie. O wiele bardziej prawdopodobny jest wiatr w niedzielę, czyli szykuje się powtórka z zeszłego roku.

Przyszły tydzień również zapowiada się pogodnie, czyli można śmiało i szczerze całą sytuację podsumować jednym słowem: było, jest i będzie dobrze.
Ale nie tylko u nas jest tak ładnie. Ot na przykład pod koniec maja w Fairbanks, mieście położonym na Alasce tuż pod kołem polarnym, było aż +30C. Ten upał wywołał mocno pofałdowany prąd strumieniowy, czyli potężna rzeka wiatru obiegająca Arktykę z zachodu na wschód na wysokości kilkunastu kilometrów. W jego meander wiszący nad Alaską napłynęło ciepłe powietrze z południa. Wielu klimatologów uważa, że prąd strumieniowy meandruje dziś mocniej niż kiedyś, a jednocześnie potrafi zastygać na całe tygodnie, powodując w jednych miejscach fale upałów, a w innych - chłodu. To zaś oznacza, że tak naprawdę, jeśli chodzi o przepowiadanie pogody, nic się nie zmieniło - po prostu na dwoje Babka wróżyła...

Donos z dnia 04-06-2015, a dokładniej z godziny 07:34
Kitesurfing w Jastarni na Półwyspie Helskim
Windsurfing w Jastarni na Półwyspie Helskim
Wczoraj po południu rozwiało się i rozświeciło. Dziś od rana też świeci i wieje. Jutro ma podobno już tylko świecić, a w sobotę żar z nieba lać. Po prostu lepiej chyba naprawdę być nie może - dla każdego znajdzie się coś miłego.

Donos z dnia 02-06-2015, a dokładniej z godziny 09:21
Widok na Zatokę Pucką oraz molo z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Kolejny dzień zdaje się udowadniać, że nadchodzący długi weekend będzie jednym z najpiękniejszych tej wiosny - jest i będzie ciepło, słonecznie i czasem wietrznie. Zresztą nie ma co się dziwić - to zupełnie normalne w naszym helskim raju...;-)

Donos z dnia 01-06-2015, a dokładniej z godziny 07:06
Zachód słońca Widok na Zatokę Pucką oraz molo z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Poranek na plaży obok OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Zachód słońca Widok na Zatokę Pucką oraz molo z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Przyzwoita sobota za nami, rewelacyjna niedziela za nami, a wraz z nimi cały maj 2015. Było dobrze, będzie jeszcze lepiej. Takie rzeczy to tylko w Jastarni...
Poza tym skoro wczoraj skończył się maj, to oznacza, że dziś jest pierwszy dzień czerwca, czyli Międzynarodowy Dzień Dziecka.
W Polsce obchodzimy to święto od roku 1952, a jego inicjatorem była organizacja zwana „The International Union for Protection of Childhood”, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Tak czy inaczej to doskonała okazją by złożyć wszystkim dzieciom w wieku od 0 do 200 lat życzenia spełnienia wszystkich marzeń, a najbardziej tych pogodnych!

Donos z dnia 01-06-2015, a dokładniej z godziny 07:03
Nowy miesiąc, nowe wiadomości. Donosy z poprzednich miesięcy i lat znajdziecie Państwo w naszym przepastnym ARCHIWUM.

=======================================================

Donosy z poprzednich miesięcy znajdziecie Państwo w naszym Archiwum.

Jeśli jakakolwiek fotografia z "Donosów" jest z Twoim udziałem, a z jakichkolwiek powodów jest Ci to nie rękę, napisz na adres info@augustyna.pl. Zdjęcie zostanie natychmiast usunięte z sieci i innych nośników. Tutaj natomiast znajdziecie pozostałe zasady wykorzystania naszych zdjęć.


Początek strony

Strona główna