Zapraszamy na wczasy !Augustyna donosi

OW AUGUSTYNA - Jastarnia | Willa AUGUSTYNA - Jastarnia | OW ŻEGLARZ - Jastrzębia Góra
Rezerwacja | Cennik | Dojazd | O Półwyspie | O nas | Sznurki | Teneryfa | Księga Gości
Widok na morze | Pogoda | FAQ | DVD | FotoGaleria | Donosy | Pomoc | Kontakt

***** Donosy prosto z plaży w Jastarni *****

Donosy pochodzą z plaży przed OW Augustyna w Jastarni.
Wiadomości z poprzednich lat znajdziecie w archiwum.
Donosy sponsoruje Apartament La Perla w El Medano.
Znajdź nas na:

Facebook:
Facebook - Augustyna.pl

Youtube:
Youtube - Kanał Augustyna.pl


Vimeo:
VIMEO - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com


Instargram:
Instagram - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com

Donos z dnia 30-04-2013, a dokładniej z godziny 21:44
A noc jest jeszcze młoda...

Donos z dnia 30-04-2013, a dokładniej z godziny 20:33
Ostatni kwietniowy zachód słońca już za nami. Jutro mniej wiatru, ale więcej słońca.

Donos z dnia 30-04-2013, a dokładniej z godziny 15:31
I rzeczywiście stosunkowo ciepło (+14C), stosunkowo wietrznie (7-10 węzłów) i stosunkowo ładnie jest w ten wtorek w Jastarni.

Donos z dnia 30-04-2013, a dokładniej z godziny 08:25
Ostatni dzień kwietnia w Jastarni zapowiada się zupełnie przyzwoicie. Będzie stosunkowo ciepło (do +14C), sporo słońca od samego rana i mało wiatru, czyli jak to przed sezonem w naszym hellskim raju bywa - wszystko będzie niespiesznie podążać w wybranym kierunku...
Od jutra zaś jeszcze więcej słońca i jeszcze więcej wczasowiczów. Idealna pogoda na pochód pierwszomajowy.

Donos z dnia 29-04-2013, a dokładniej z godziny 05:42
Przepięknie spokojny poranek ma jeszcze szansę przerodzić się w pogodny poniedziałek, choć prognoza w to wątpi.

Donos z dnia 28-04-2013, a dokładniej z godziny 17:27
Pierwsza niedziela długiego majowego weekendu przyniosła nam mnóstwo słońca. Nic dziwnego, że wszystko zaczęło rosnąć jak na drożdżach i zapylać co popadnie. Słońce wyciągnęło też wczasowiczów na plaże, ale z powodu chłodnego północno-wschodniego wiatru trzeba było stosować różne techniki osłony przed wiatrem. Upału i tłoku nie było, ale były lody i naprawdę miły dzień, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii i krótki filmik, które znajdziecie w naszej najnowszej MajówkowejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 26-04-2013, a dokładniej z godziny 09:28
Dzisiaj Polska będzie pod wpływem niżu RANDOLF znad Gotlandii - na północy kraju zaznaczy się front chłodny tego niżu, zaś południe pozostanie w ciepłym wycinku niżu, czyli będzie tam bardzo ciepło i pogodnie. Jedynie na północy chmur więcej i przelotne opady deszczu, lokalnie mo,zliwe nawet burze. Temperatura od +13C nad morzem do nawet +26C na południu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany, tylko nad morzem zachodni i północno-zachodni. Ciśnienie będzie spadać.

Niemieccy synoptycy z Instytutu w Karlsruhe przeanalizowali dane klimatyczne zebrane w Europie na przestrzeni ostatnich lat i doszli do wniosku, że w trakcie weekendów pogoda pogarsza się. Patrząc na widok za oknem poniedziałek czy każdy inny dzień tego tygodnia dochodzimy w końcu do czwartku, a potem nadchodzi piątek, czyli gorszej pogody początek. Dziś będzie pochmurno, ale ciepło. Jutro pochmurno, deszczowo i chłodno, a w niedzielę być może zobaczymy słońce, ale upału nie będzie.

Taki niezbyt ciekawy stan rzeczy utrzyma się również w poniedziałek, a od wtorku poprawa pogody. Na pochód pierwszomajowy będzie więc można wyjść bez parasola, choć chyba nie w krótkim rękawku. Wtedy tez pojawi się trochę wiatru dla surferów wszelkiej maści. Końcówka długiego weekendu to ocieplenie, ale z odrobiną deszczu. Dopiero po weekendzie zacznie się robić znów bardzo słonecznie i gorąco, czyli reasumując: rewelacji nie będzie, ale tragedii też nie, czyli wszystko w normie.

Wróćmy jeszcze na koniec to temperatury powietrza. Otóż takie majowe ochłodzenie nie jest niczym niezwykłym. To jest coroczne zjawisko, które wypada mniej więcej na początku maja, jak dowodzą tego statystyki meteo. Analiza danych z lat 1881-1980, przeprowadzona przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, pokazała, że w 95 spośród tych lat zaobserwowano istotne ochłodzenia w okresie 1-25 maja, przy czym aż w dziewięciu latach spadek temperatury z dnia na dzień przekraczał dziesięć stopni Celsjusza.

W tradycji ludowej to majowe ochłodzenie są to panowie Pankracy, Serwacy i Bonifacy oraz ich koleżanka "zimna Zośka". To co wyrabiają ci "źli na ogrody chłopacy" naukowo nazywamy wiosenną południkową wymianą mas powietrza. Mało tego, klimatolodzy uważają , że za najważniejszy czynnik klimatotwórczy należy uznać właśnie południkową wymianę ciepła i wilgoci od równika do biegunów - od stref i regionów względnej nadwyżki do obszarów deficytów ciepła i wilgoci.

Na szczęście po majowym ochłodzeniu później jest już tylko lato, lato i lato, czyli nie ma tego zimnego, co by na gorące nie wyszło, a poza tym:
"Suchy kwiecień (taki był), mokry maj (taki się zapowiada), będzie zboże niczym gaj!" - co w skrócie oznacza, że lato tego roku powinno być niezwykle upalne...;-)

Donos z dnia 22-04-2013, a dokładniej z godziny 08:49
W dalszym ciągu na Półwyspie Helskim nie cierpimy z powodu upałów, ale nie mamy powodów do narzekań ani o poranku, ani o zachodzie. Przez najbliższe dni nie powinno być dużych zmian w tym scenariuszu.

Donos z dnia 21-04-2013, a dokładniej z godziny 09:17
Może i upału nie ma, ale naprawdę nie mamy na co narzekać, ani rano, a ni wieczorem.

Donos z dnia 20-04-2013, a dokładniej z godziny 10:02
Oprócz błękitnego nieba nic nam więcej nie potrzeba...

Donos z dnia 19-04-2013, a dokładniej z godziny 09:53
Zaczynamy być pod wpływem klina wyżu OXANA znad Atlantyku, choć w pasie od Mazur do po Opolszczyznę zaznaczał się jeszcze będzie front atmosferyczny niżu NILS, który w nocy przechodził przez kraj. Tam też będzie pochmurno i deszczowo, a nawet niewykluczone są burze. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie, słonecznie i ciepło. Temperatura od +12C nad samym morzem do +22C w Bieszczadach. Wiatr z kierunków zachodnich, na południu północny. Ciśnienie będzie rosło.

Piątek za oknem wygląda bardzo dobrze i tak powinno być cały dzień, a nawet weekend. Jedyne co się zmieni to temperatura. Było +20C, więc w weekend czas na temperatury poniżej +10C, a w niedzielę nawet nocny przymrozek do -1C. Na szczęście wraz z poniedziałkiem znów się ociepli i wrócą temperatury na poziomie +15C, które powinny utrzymać się do następnego weekendu.

I tu właśnie pojawia się odwieczne pytanie: jaki będzie ten następny, czyli długi weekend majowy? No cóż, na razie wygląda to całkiem dobrze - temperatury w porządku, trochę słońca, trochę chmur, trochę majowego deszczu i trochę wiatru dla surferów wszelkiej maści. I pewnie właśnie tak będzie, czyli jak co roku będzie po pierwsze nie będzie tak ciepło jak trzeba lub/i nie będzie tak wiało tak jak powinno, ale i tak wszyscy przyjadą i będą się świetnie bawić. Tak to po prostu na Półwyspie już jest i tyle.

Donos z dnia 18-04-2013, a dokładniej z godziny 12:20
W połowie kwietnia taki widoczek i taka temperatura robi wrażenie! Po prostu ładny, gorący lipcowy dzień tylko bez tłumu wczasowiczów. Jest nawet dość wietrznie, może nawet wietrzniej niż tutaj. Tylko woda jeszcze zimna...

Donos z dnia 17-04-2013, a dokładniej z godziny 17:53
Dziś +15C, jutro +20C, gdyby jeszcze komuś nie było za ciepło, proponujemy trochę dodatkowych promieni słonecznych z odrobiną wiatru i wody.

Donos z dnia 16-04-2013, a dokładniej z godziny 09:31
Wrona przysiadła na kamerze i pokazała ogon - będzie ładny, ciepły, wiosenny dzień ;-)

Donos z dnia 15-04-2013, a dokładniej z godziny 22:05
Gdyby ostatnio komuś nie było za ciepło, proponujemy trochę wieczornych promieni słonecznych z odrobiną wiatru i wody.

Donos z dnia 15-04-2013, a dokładniej z godziny 09:45
A podobno jaki poniedziałek, taki cały tydzień...

Donos z dnia 14-04-2013, a dokładniej z godziny 21:21
Ciepło, cieplej, coraz wiosenniej - tak będzie wyglądał nadchodzący tydzień. Ma tez nieco dmuchnąć, czyli może coś z tego będzie.

Donos z dnia 13-04-2013, a dokładniej z godziny 09:16
Naprawdę już czuć wiosnę...

Donos z dnia 12-04-2013, a dokładniej z godziny 09:38
W końcu idzie wiosna! Na razie pochmurna i wilgotna, ale z dnia na dzień cieplejsza. Dlatego dzisiaj czeka nas przemarsz kolejnych frontów atmosferycznych związanych z niżem JOEL, ale wraz z nimi przyjdzie również ciepłe i wilgotne wiosenne powietrze.

Piątek w kraju będzie przeważnie będzie pochmurny, z przejaśnieniami przed południem na wschodzie, po południu na zachodzie kraju. Opady deszczu będą miały głównie charakter przelotny, na północy i w centrum chwilami mogą być silniejsze.

Temperatura wyniesie od +7C na północy do +15C na południu kraju. Wiatr południowy, na zachodzie skręcający na zachodni, umiarkowany. Ciśnienie przeważnie będzie spadać, po południu na zachodzie zacznie rosnąć.

Piątek za oknem nie wygląda zbyt okazale, ale jest początkiem... wiosny! Tak, tak, proszę Państwa, właśnie w ten weekend na Półwyspie Helskim zacznie się wiosna, spadnie trochę wiosennego deszczu, ale też zaświeci wiosenne słoneczko i temperatura tez będzie wiosenna.

A od poniedziałku prawdziwe "upały", czyli temperatura w okolicach +15C i sporo słońca. Jednak od ziemi i wody będzie jeszcze "ciągnąc" chłodem, czyli trzeba uważać, żeby się nie przeziębić stając spoconym gdzieś na chwilę w cieniu.

Oprócz przeziębienia takie gwałtowne ocieplenie, szczególnie dla meteopatów, nie jest zbyt korzystne. Będziemy się czuli zmęczeni, czasem rozdrażnieni, a w najlepszym wypadku będziemy zwyczajnie leniwi - takie ciepełko odbiera chęć do ciężkiej pracy.

Druga sprawa to ryzyko powodzi. Nam, na naszym wąskim pasku piasku to oczywiście nie grozi (nie mamy ani gór, ani rzek, ani śniegu do stopnienia), ale mieszkańcy południowej Polski powinni poważnie pomyśleć o takim scenariuszu.

A trzecia sprawa to czy takie ocieplenie dotrwa do długiego, majowego weekendu. No cóż, pewne jest to, że kwiecień wplecie teraz lato. Pewne jest też to, że na początku maja zawsze jest kilka dni ochłodzenia, ale nie jest pewne, kiedy dokładnie to ochłodzenie będzie.

Donos z dnia 11-04-2013, a dokładniej z godziny 19:07
W oczekiwaniu na wiosnę proponujemy trochę słońca, wiatru i wody...

Donos z dnia 10-04-2013, a dokładniej z godziny 09:33
Dzisiaj nie będzie tak pogodnie jak wczoraj, ale nie nie jest źle. Czekamy na weekendowe ocieplenie i poweekendową wiosnę, gdy temperatury będą dobijały do +15C. W głębi lądu pewnie przekroczą +20C, no ale u nas chłodny jeszcze Bałtyk nie dopuści do takich temperaturowych ekscesów.

Donos z dnia 08-04-2013, a dokładniej z godziny 20:43
To był naprawdę piękny wieczór...

Donos z dnia 08-04-2013, a dokładniej z godziny 09:24
Troszkę z rana popadało, ale za chwilę sie rozpogodzi i tak do jutra zostanie. Później znów trochę deszczu, a potem słońca i tak przez cały tydzień. Przez cały tydzień też będzie rosła temperatura i w weekend powinniśmy przebić się przez barierę +10C w powietrzu, a nawet miejscami +5C w wodzie.

Donos z dnia 06-04-2013, a dokładniej z godziny 20:05
Cały dzień pięknie było, lodu wyraźnie ubyło i na koniec ładnie się skończyło.

Donos z dnia 06-04-2013, a dokładniej z godziny 09:14
Wszystko zgodnie ze scenariuszem. Jeszcze lekko zamgleni, ale już słoneczni jesteśmy w Jastarni.

Donos z dnia 05-04-2013, a dokładniej z godziny 09:21
W środę wieczorem skończyła się nam ładna pogoda, a o dniu wczorajszym i dzisiejszym nie ma co pisać. Od jutra więcej słońca i powolutku coraz cieplej. Wyraźnie ociepli się dopiero za około 6-7 dni.

Donos z dnia 03-04-2013, a dokładniej z godziny 14:50
Za oknem jest wręcz wiosennie, a przynajmniej słonecznie i bezchmurnie, co potwierdza również obserwacja z kosmosu. Jak widać resztki lodu na Zatoce Puckiej tylko w pomiędzy Rewą a Puckiem, a na Zalewie Wiślanym tez widać wyraźne oznaki odwilży. Czyżby wiosna miała przyjść JUŻ w kwietniu...?

Donos z dnia 03-04-2013, a dokładniej z godziny 07:49
Jeden ładny dzień wczoraj się skończył, a dziś kolejny się zaczyna. Środa będzie podobna do wtorku, czyli słoneczna i pogodna z chłodnym, ale umiarkowanym wiatrem z północnego wschodu oraz temperaturą w dzień do +4C. Jutro i pojutrze zgodnie ze scenariuszem zachmurzy się i popada śnieg z czasem przechodzący w śnieg z deszczem. Będzie po prostu brzydko, ale wraz z weekendem zacznie się rozpogadzać, a kolejny tydzień powinien w całości być pogodny.

Taka kwietniowa zima nie jest może niczym jakoś szczególnie nadzwyczajnym, ale na pewno nie częstym. Nie często też w ramach tak zwanego globalnego ocieplenia zdarza się oziębienie. A dotknęło ono w ostatnim roku północnej i zachodniej Europy, w tym Półwyspu Helskiego. Okazuje się, że ostatnie 365 dni na naszym wąskim pasku piasku było zimniejsze o 0,05C od średniej wieloletniej. Wyraźniej to widać jeśli wziąć pod uwagę tylko ostatnie 3 miesiące (zimniej o 1,62C), a zupełnie oczywiste, gdy spojrzymy tylko na marzec (zimniej o 3,16C). Może więc fokom na Grenlandii jest za ciepło, ale nam troszkę za zimno.

Jednak ponieważ, nieco upraszczając sprawę, bilans z grubsza musi wyjść na zero, to można statystycznie obronić teorię, ze skoro było zimniej niż zwykle, to teraz powinien przyjść okres cieplejszy i suchszy niż zwykle, czyli lato być może będzie upalne. Byle niezbyt gwałtownie, bo jak zrobi się szybko gorąco, to południe Polski znów ucierpi od powodzi.

Donos z dnia 02-04-2013, a dokładniej z godziny 11:06
Słowo się rzekło, kobyłka u płota, czyli mamy słońce śnieg topiące. Jak już dziś i jutro wszystko się stopi, to w czwartek znów napada. Wiadomo - kwiecień plecień, co przeplata, trochę zimy, trochę... zimy.

Donos z dnia 02-04-2013, a dokładniej z godziny 07:21
Wielkanocne JAJA oraz najlepszy w historii PRIMA APRILIS juz za nami, a przed nami jeszcze pochmurny wtorek. Z biegiem dnia będzie się wypogadzać i koło południa powinno juz byc słonecznie i stosunkowo ciepło (+4C). Tak powinno być też w środę, ale zima nie odpuszcza i w czwartek chyba wróci ze śniegiem, który w piątek płynnie przejdzie w śnieg z deszczem.

Wyraźnie ocieplenie przyjdzie najprawdopodobniej dopiero gdzieś w połowie kwietnia, a naprawdę ciepło zrobi się pewnie dopiero w maju, bo na Półwyspie skutecznie chłodzić nas będzie zimny jeszcze (na razie +2C) Bałtyk i trochę potrwa zanim się ogrzeje. W każdym razie na długi weekend majowy woda w Zatoce na pewno będzie miała temperaturę jednocyfrową.

Donos z dnia 01-04-2013, a dokładniej z godziny 10:23
Szast-prast i nie wiadomo kiedy, i nie wiadomo jak, ale marzec 2013 już za nami. Zaczął się niemal wiosennie, potem było rześko i bardzo ładnie, szczególnie wieczorami. Później wieczory były nie mniej ładne, a dni bywały piękne i bardzo słoneczne. Zima jednak nie chciała ustąpić, więc dokarmiało się ptaki i próbowało jakoś przetrwać te zimne, choć interesujące noce, by znów zobaczyć słońce o poranku. Taka słoneczna zima utrzymywała się niemal do końca marca. Niemal, bo na koniec marca wypadła nam tradycyjnie wiosennie słoneczna Wielkanoc oraz zupełnie niezwykły Lany Poniedziałek, który chyba rzeczywiście jest najlepszym Prima Aprilisem w historii.

Donos z dnia 01-04-2013, a dokładniej z godziny 10:10
Różne bywały Lane Poniedziałki i różne bywały Prima Aprilisy, ale żeby Lany Poniedziałek był nie lany, ale ŚNIEŻNY, to jest najlepszy Prima Aprilis jaki chyba wszyscy w życiu widzieliśmy!

Donos z dnia 01-04-2013, a dokładniej z godziny 09:46Pogodnych Świąt Wielkiej Nocy!
...proszę przyjąć życzenia
pogodnych Świąt Wielkiej Nocy,
dużo radości, żadnych przykrości,
bogatego zajączka, smacznego jajka,
i niezbyt mokrego Dyngusa!

Donos z dnia 01-04-2013, a dokładniej z godziny 09:46
Widzę wyraźnie,
Jak Wernyhora
Oto znów Tycia nadchodzi pora
Przeciętny Polak w owe 3 dnie
Nic tylko je i je
Potem go duszność meczy
I kolka
Razem z nim jęczy
Przeciętna Polka
Lecz nim tak jęczeć zaczną pospołu
siadają sobie ślicznie do stołu
Inaugurując smakowy raj
Na głowę
Konsumowaniem świątecznych jaj 200 kal.
Potem szyneczka 450 kal.
Schabik 440 kal.
Wędzonka 490 kal.
Biała kiełbasa 310 kal.
Tatar 300 kal.
Golonka 630 kal.
A gdy obrzydną im już zakąski
Zaraz dostają kawałek gąski 325 kal.
Frytki 250 kal.
Czerwonej ciut-ciut kapusty 25 kal.
I barszcz na szynce pieprzny i tłusty 180 kal.
Do tego chlebek 210 kal.
Masło 300 kal.
I sól 15 kal.
A w międzyczasie
Gul 180 kal.
Gul 180 kal.
Gul 180 kal.
Gul 180 kal.
Wreszcie makowiec 160 kal.
Placek 200 kal.
Mazurek 260 kal.
Sernik 170 kal.
Rolada 170 kal.
Kilka ptifurek 230 kal.
Dwie czarne kawy, gorzkie 2x0 00 kal.
Kompotu łyk 50 kal.
Do tego znowu
Cyk 180 kal.
Cyk 180 kal.
Cyk 180 kal.
Cyk 180 kal.
Razem: 6.805 kal.
Trzy razy dziennie tak przez 3 dni
I ...
Nikt nie pozna nas.
Hi, hi, hi.

Donos z dnia 01-04-2013, a dokładniej z godziny 09:45
Nowy miesiąc, nowe wiadomości. Donosy z poprzednich miesięcy i lat znajdziecie Państwo w naszym przepastnym ARCHIWUM.

=======================================================

Donosy z poprzednich miesięcy znajdziecie Państwo w naszym Archiwum.

Jeśli jakakolwiek fotografia z "Donosów" jest z Twoim udziałem, a z jakichkolwiek powodów jest Ci to nie rękę, napisz na adres info@augustyna.pl. Zdjęcie zostanie natychmiast usunięte z sieci i innych nośników. Tutaj natomiast znajdziecie pozostałe zasady wykorzystania naszych zdjęć.


Początek strony

Strona główna