Zapraszamy na wczasy !Augustyna donosi

OW AUGUSTYNA - Jastarnia | Willa AUGUSTYNA - Jastarnia | OW ŻEGLARZ - Jastrzębia Góra
Rezerwacja | Cennik | Dojazd | O Półwyspie | O nas | Sznurki | Teneryfa | Księga Gości
Widok na morze | Pogoda | FAQ | DVD | FotoGaleria | Donosy | Pomoc | Kontakt

***** Donosy prosto z plaży w Jastarni *****

Donosy pochodzą z plaży przed OW Augustyna w Jastarni.
Wiadomości z poprzednich lat znajdziecie w archiwum.
Donosy sponsoruje Apartament La Perla w El Medano.
Znajdź nas na:

Facebook:
Facebook - Augustyna.pl

Youtube:
Youtube - Kanał Augustyna.pl


Vimeo:
VIMEO - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com


Instargram:
Instagram - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com

Donos z dnia 30-11-2004, a dokładniej z godziny 15:08
Pogoda na Półwyspie nadal taka jakaś nieszczególna, więc aby ją nieco urozmaicić proponujemy poobserwować ptaszki, jeśli nie za oknem, to przynajmniej w naszej FotoGalerii.

Donos z dnia 30-11-2004, a dokładniej z godziny 09:40
Dziś ostatni dzień listopada i zarazem tzw. Andrzejki. Pogoda nadal szaro-bura, ale zgodnie z tradycją dzisiejszy wieczór to czas magiczny, czas wróżb i prób przepowiedzenia przyszłości. Jedni w to wierzą, inni nie, ale tak czy inaczej dla jednych i drugich mamy kilka sposobów na spędzenie tego wieczoru.
Lanie Wosku
Roztop wosk w małym naczyniu i lej na wodę przez ucho od klucza. Kształt woskowej figurki powie Ci, co czeka Cię w nadchodzącym roku.
Buty
Ustaw lewe buty wszystkich niezamężnych Pań rzędem w kącie pokoju. Ostatni w kolejce przestawiacie na początek. Właścicielka buta, który pierwszy dotknie czubkiem progu, pierwsza wyjdzie za mąż.
Obieranie jabłka
Obierz jabłko tak, aby powstała jedna obierka. Rzuć nią za siebie przez lewe ramię i odczytaj literę utworzoną przez leżąca na podłodze obierzynę. Na nią zacznie się imię Twojego męża.
Wahadełko
Zawieś pierścionek/obrączkę na czerwonej nitce. Ustaw takie wahadełko nad wazą wodą. Rękę trzymaj nieruchomo i obserwuj obrączkę. Jeśli wahadełko nie poruszy się, upłynie wiele lat, nim spotkasz ukochana osobę, a jeśli się rusza to już niedługo, już niedługo... Im szybciej się rusza, tym krótsze będzie to niedługo.
Wróżba z papieru
Potnij czystą kartkę na trzynaście równych części. Na sześciu z nich napisz swoje marzenia. Teraz wymieszaj dokładnie karteczki, włóż do miski i zalej wodą. Która kartka wypłynie pierwsza, to marzenie sie spełni. Jeśli to będzie pusta kartka - trzeba trochę jeszcze poczekać na spełnienie marzeń.
Magiczny ogień
Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się “ku sobie”, życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie – trzeba dłużej poczekać na jego realizację.
Filiżanki
Pod trzema filiżankami schowaj: obrączkę, monetę, listek a czwartą zostaw pustą. Zamień miejscami filiżanki. Wybierz jedna z nich. Jeśli trafisz na obrączkę, czeka cię miłość, listek-ślub, monetę-bogactwo. Gdy wybierzesz pustą filiżankę, nowy rok nie przyniesie zmian.
Szpilka prawdy
Potrzebne jest 7 lub 13 szpilek. Włóż je do kubka, potrząśnij i wysyp na stół przykryty obrusem. Następnie odczytaj, jakie litery zostały utworzone przez rozsypane szpilki.
A. przed Tobą podróż lub przeprowadzka
E. pomyślność w miłości i w pracy, jeśli litera jest odwrócona – przejściowe kłopoty
H. szczęście w miłości, małżeństwo
K. sukces zawodowy
L. uważaj na złodziei, jeżeli litera jest odwrócona – ostrzega przed chorobą lub wypadkiem
M. wyjątkowo korzystna propozycja
N. okres dobrej passy
T. pomoc przyjaciół
W. uwaga na oszustów wokół siebie
V. ktoś będzie chciał cię wykorzystać
X. szczęście sprzyja ci we wszystkim
Książka prawdy
Zadaj sobie pytanie o przyszłość (takie na które odpowiedź brzmi tak lub nie) i otwórz na chybił trafił jakąś książkę i sprawdź numer strony. Jeśli jest dwu- lub trzycyfrowy, dodaj do siebie cyfry, aż uzyskasz jedną cyfrę. Wynik parzysty to “tak”, nieparzysty “nie”.
Włos prawdy
Na wyrwanym z własnej głowy włosie odmierz palcami kolejne litery alfabetu. Jeśli włos jest długi, trzeba powtórzyć liczenie aż do skutku. Litera, która wypadnie na końcu włosa, to inicjał imienia lub nazwiska przyszłego partnera.
Zapałka prawdy
Postaw na stole talerz i wylej na niego z jednej strony kilka kropli mleka, a z drugiej strony kilka kropli atramentu. Po środku trzeba położyć zapaloną zapałkę i patrzeć, w która stronę nachyla się płomień lub zwęglony patyczek zapałki. Mleko oznacza blondyna, atrament bruneta.

Na koniec jeszcze tylko serdeczne życzenia szczęścia dla wszystkich Andrzejów i... udanego wieczoru!

Donos z dnia 29-11-2004, a dokładniej z godziny 12:16
Wprawdzie jest stosunkowo ciepło, nie pada deszcz i wiatr nie urywa głowy (bo go prawie nie ma), ale niestety nadal niebo jest całkowicie zachmurzone i stalowo-siny poniedziałek trwa w najlepsze. Co tu robić? Co tu robić? Ano... wyboru dużego nie ma: do roboty trzeba się wziąć i czekać na słoneczko, które może jutro, może pojutrze zaświeci. Jedynie rybacy nie narzekają na aurę. Dla nich to czas żniw - szproty, śledzie, dorsze i łososie powoli zapełniają ładownie rybackich kutrów, a później nasze stoły. Przy okazji, smacznego!

Donos z dnia 28-11-2004, a dokładniej z godziny 10:55
Niestety... niedzielna pogoda nie zachwyca, Małysz nie wygrywa, na sankach jeździć jeszcze nie można (za ciepło), na desce z żaglem już nie można (za zimno)... no po prostu pogoda barowa i już...;-)

Donos z dnia 26-11-2004, a dokładniej z godziny 18:02
Tak jakoś spokojnie się na Półwyspie zrobiło, wiatru prawie nie ma, czego nie można powiedzieć o Kuusamo w Finlandii, gdzie Pan Adam właśnie z powodu silnego wiatru skakać nie może. Sądząc na podstawie prognozy to będzie możliwe chyba dopiero jutro wieczorem, a najpewniej pojutrze.

Donos z dnia 26-11-2004, a dokładniej z godziny 10:38
Jakiś ten piątek taki zabiegany - jedni biegną w prawo, inni biegną w lewo, jeszcze inni dostojnie kroczą i tylko niektórzy mają wszystko w dziobie i spokojnie leżą, co w miarę możliwości każdemu polecamy...;-)

Donos z dnia 26-11-2004, a dokładniej z godziny 04:56
Po wietrznym tygodniu weekend zapowiada się bardzo spokojnie, wręcz nudno. Prognoza pogody jest prosta: codziennie w wodzie i w powietrzu mniej więcej +6C, zachmurzenie duże i od czasu do czasu słaby deszcz lub mżawka, a do tego słaby wiatr, czasem umiarkowany. Bałtyk się uspokoi, więc rybacy będą mogli w końcu wyjść w morze, postawić sieci i złapać świeże rybki. Długotrwale sztormy nie pozwalały im na to. Czasem właśnie z powodu sztormu nie można zwieźć sieci na czas i wówczas cały połów przepada, bo ryby pozostają zbyt długo w siatkach. Mówi się na nie "ryby sztormowe" i ich walory spożywcze doceniają jedynie padlinożercy, na przykład mewy (tak, tak, te ładne ptaszki nie gardzą padliną).
Jeśli więc nie jesteście rybakami, pewnie pozostaniecie w ciepłych domowych pieleszach, tym bardziej, że w TV znów Małysz rozpoczyna swój show, a na słoneczko można nieśmiało liczyć dopiero i chyba jedynie w niedzielę. Półwyspowych narciarzy zaś (a zdarzają się u nas tacy, ino że klasyczni) informuję, że prawdziwej zimy jak na Półwyspie nie było, tak nie ma i wcale jej nie widać. Może w następny, mikołajkowy weekend...

Donos z dnia 25-11-2004, a dokładniej z godziny 08:56
Żeby się nam za bardzo nie nudziło i żebyśmy sie od wiatru przypadkiem nie odzwyczaili, to dziś do godziny mniej wiecej 16:00 będzie wiało WSW 5-6 Bf. Nie jest to zbyt dużo, ale dla utrzymania formy wystarczy. W przyszłym tygodniu wiatr podobno zamieniamy na lekki mróz, więc na nudę i brak atrakcji na naszym wąskim pasku piasku narzekać nie możemy.

Donos z dnia 24-11-2004, a dokładniej z godziny 17:08
Słonko nam zaszło, jest bardzo spokojnie, sztorm się skończył i w najbliższych dniach chyba nie wróci. Półwysep jak stał, tak stoi i oprócz kilku kosmetycznych szczegółów nic mu od ostatnich sztormów nie ubyło. Kto jak kto, ale mieszkańcy Półwyspu sa chyba najlepiej przygotowani i przystosowani do silnych wiatrów. Jedynie załoga schroniska na Śnieżce może z nami konkurować, bo tam tez często, gesto i mocno wieje. Gdyby jednak komuś tęskno do sztormów było, to zapraszamy na naszą sztormową stronę po kilka fotek i filmik.

Donos z dnia 23-11-2004, a dokładniej z godziny 16:50
Chyba najgorsze mamy za sobą. Wiatr osiągnął właśnie 100 km/h i powinien już zacząć powolutku słabnąć. W każdym bądź razie należy kategorycznie stwierdzić, że póki co Półwysep Helski nadal jeszcze jest półwyspem, a nie wyspą.

Donos z dnia 23-11-2004, a dokładniej z godziny 09:39
W nocy było bardzo ciepło, w porywach do +9C, więc po śniegu nie ma już ani śladu. Teraz jest już tylko +4C i rośnie siła wiatru. Póki co mamy "tylko" 6 stopni Beauforta z zachodu, ale po południu wiatr skręci i zacznie wiać z północy osiągając około godziny 16 siłę 8-9 Bf z porywami do 10-11 Bf. Jutro sztorm zacznie słabnąć i najprawdopodobniej skończy się popołudniu. W czwartek mała poprawka, ale już tylko do 6-7 Bf. Później na Półwyspie spodziewamy się, a raczej liczymy na odrobinę spokoju, czyli brak wiatrów powyżej 5 Bf przez kilka-, kilkanaście dni. Oby się sprawdziło, bo zwykłe codzienne zajęcia z ciągłym wiatrem 5-8 Bf za oknem (a tak jest prawie od tygodnia) nie należą do przyjemności, a co dopiero praca.

Donos z dnia 22-11-2004, a dokładniej z godziny 09:10
Poniedziałek jak to poniedziałek - nie zachwyca. Jest pochmurno (8/8), zimno (-0C) i ciągle wieje (S 5 Bf). Resztki śniegu jakie nam pozostały rozpuszczą się w nocy, kiedy przyjdzie ocieplenie do +6C. Wtedy też pojawi się deszcz przechodzący z czasem w marznący deszcz i deszcz ze śniegiem lub wręcz śnieg - do wyboru, do koloru, co kto lubi. Jakby tego było mało siła wiatru ciągle będzie rosnąć osiągając jutro w nocy 8 Bf i porywy do 10 Bf, czyli znów coś na kształt sytuacji z 18 listopada. I jak tu się cieszyć z tak rozpoczętego i tak zapowiadajacego się tygodnia...?

Donos z dnia 21-11-2004, a dokładniej z godziny 18:22
Nadal zimno i wietrznie, a miejscami biało. Biorąc pod uwagę, że grudniki już zakwitły, chyba rzeczywiście można ogłosić nadejście zimy.

Donos z dnia 21-11-2004, a dokładniej z godziny 10:41
Wietrznie i zimno - nasza przydomowa różyczka aż zbaldła z wrażenia. Tylko woda w Zatoce jak gdyby nigdy nic nadal jest granatowa.

Donos z dnia 21-11-2004, a dokładniej z godziny 08:38
Nie dość, że mocno wieje wiatr (5-6 Bf) i jest zimno (+1C), to jeszcze doczekaliśmy się w końcu pierwszych opadów śniegu. Wprawdzie śniegu jest niewiele i jest bardzo mokry (czyli pewnie zaraz stopnieje), ale zawsze to już zimowy krajobraz. Jednak na prawdziwą zimę nie możemy jeszcze liczyć - może w nastepny weekend, bo póki co już we wtorek zapowiada się ocieplenie - temperatura przekroczy +5C. Tylko wiatr jak wieje, tak będzie wiał i wiał - urwanie głowy z tym wiatrem...;-)

Donos z dnia 20-11-2004, a dokładniej z godziny 14:48
Słoneczna, choć trzeba przyznać bardzo rześka aura sprzyjała dziś spacerom. Na Półwyspie dużego wyboru nie mamy - gdzie byśmy nie poszli i tak trafimy w końcu nad morze. Dziś na plaży spokój, ale po przedwczorajszych silnych wiatrach zostały na piasku charakterystyczne dzióbki, które potrafią stworzyć iście marsjański krajobraz - a to niby tylko trochę piasku...
Poza tym rybacy w końcu mogli wyjść w morze, a nasza falista FotoVideoGaleria wzbogaciła sie o kolejnych siedem pofalowanych zdjęć.

Donos z dnia 20-11-2004, a dokładniej z godziny 09:31
Sobota rozpoczęła sie obiecujaco. Zobaczymu co będzie dalej...

Donos z dnia 19-11-2004, a dokładniej z godziny 12:39
Wczoraj był sztorm, dziś jest niemal cisza, ale fale na pełnym morzu pozostały. Kilka fotek takich tzw. martwych fal (ang. swell) do obejrzenia w naszej FotoVideoGalerii. Na mniej więcej takie właśnie fale bez wiatru (tyle, że "nieco" cieplejsze) polują surferzy (nie mylić z wind-surferami).

Donos z dnia 19-11-2004, a dokładniej z godziny 08:49
Po wczorajszym wietrze osiągającym w porywach 11 Bf dziś już nie ma śladu, ale niestety w niedzielę znów będziemy mieli powtórkę z rozrywki, choć już tylko w porywach do 7 Bf. Co ciekawe przy takich silnych wiatrach, a właściwe przy takich niskich temperaturach w dalszym ciągu można było spotkać i pewnie będzie można spotkać w niedzielę na wodzie pasjonatów zimnego windsurfingu!
Poza tym weekend zapowiada się zimno, ale nie mroźno (mrozów nie było, nie ma i jakoś ich u nas nie widać w najbliższym czasie). Będzie też sporo chmur, z których może coś przelotnie spaść, ale nie musi. Na szczescie na słonko też możemy od czasu do czasu liczyć i wtedy dobrze jest się wyrwać z domowych pieleszy na mały lub duży spacer. Oprócz spacerów pozostają już tylko kapcie, fotel, telewizja lub jakaś lektura - ot choćby "Krótki poradnik Vulcanizatora" albo "Podstawy windsurfingu" lub też zamiast tekstu na ten przykład nieco gorących fotek.

Donos z dnia 18-11-2004, a dokładniej z godziny 17:31
Nadal mamy zachodni wiatr 8 Bf i porywy do 10 Bf. Do tego od czasu do czasu poziomo padający deszcz lub nawet grad. Okazuje sie jednak, że taka pogoda nie zniechęciła kilku miłośników zimnego windsurfingu i najzwyczajniej w świecie zeszli na wodę. Co na tej wodzie się działo, tego słowa nie opiszą, ale może fotki i filmik tak. I właśnie dlatego powstała dziś kolejna FotoVideoGaleria, do której oczywiście serdecznie zapraszamy.

Donos z dnia 18-11-2004, a dokładniej z godziny 11:00
Wieje już 8 Bf. Porywy do 10 Bf. Zatoka jest biała. Deszcz pada poziomo. Na zewnątrz nie można ustać w miejscu. Bardzo trudno chodzić. Wszystko wokół się kolebie, skrzypi i świszcze.

Donos z dnia 18-11-2004, a dokładniej z godziny 08:09
Zgodnie ze scenariuszem teraz już kołysze nas zachodni wiatr o sile 6-7 stopni w skali Beaufort'a. W nocy były porywy do 9 Bf, a przecież wiatr ma być jeszcze silniejszy. Nominalna temperatura powietrza to +5C, jednak biorąc pod uwagę tzw. czynnik chłodzący wiatru wychodząc na dwór trzeba się ubierać jak do -10C przy bezwietrznej pogodzie. Do tego wszystkiego jest jeszcze pochmurno i raz pada deszcz, a raz nie pada. Nie jest to najprzyjemniejszy listopadowy poranek jaki mógł nam się tu zdarzyć, ale nie jest źle - po południu powinno pokazać się nieco słoneczka, a złej zimy jak nie było, tak nie ma i na razie jej nie widać. Nawet porannych przymrozków jeszcze na Półwyspie nie było!

Donos z dnia 18-11-2004, a dokładniej z godziny 00:36
Scenariusz jest z grubsza taki: teraz wieje z południa 6 Bf, za około godzinę wiatr zmieni kierunek o 90 stopni na zachodni i zacznie tężeć osiągając wczesnym popołudniem siłę 8 BF, a w porywach nawet 10 Bf, a to już naprawdę nie są przelewki. W oczekiwaniu na taki wietrzno-zimny rozwój wypadków można się nieco rozgrzać 30 fotkami i 1 filmikiem z cieplejszych okolic w naszej FotoGalerii. Oczywiście zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 17-11-2004, a dokładniej z godziny 16:31
Miło nam Państwa poinformować, że "konserwacja nadajnika" zakończyła się właśnie sukcesem, ale niestety niepełnym, więc będzie musiała być jeszcze raz powtórzona za około 2 miesiące.
Póki co uprzejmie donosimy, że w Jastarni jesień trwa w najlepsze, słońce niedawno zaszło, a jutro będzie baaardzo dużo wiatru i chmur oraz zacinającego deszczu. To oczywiście niezbyt sprzyjająca spacerom prognoza, ale za to będzie czas na odrobinę lektury. Ot, choćby nasz Krótki poradnik VULCANizatora. Szekspir to to oczywiscie nie jest, ale są literki, obrazki, a nawet filmik...;-)

Donos z dnia 29-10-2004, a dokładniej z godziny 13:12


******** KOMUNIKAT ********
Najmocniej przepraszamy, ale z powodu "konserwacji nadajnika" nasz serwis "Donosy z plaży" niestety nie będzie uaktualniany aż do dnia 19.11.2004r.
W tym czasie równiez nie będziemy mogli odpowiadać na Państwa listy, ale jak tylko konserwacja się skończy oczywiście na wszystkie wyczerpująco i sumiennie odpowiemy.
Pokornie prosimy o wyrozumiałość.
Jednak, żeby tak zupełnie Państwa nie pozbawiać kontaktu z Półwyspiem Helskim i Jastarnią, proponujemy działajacy bez przerwy nasz pogodny serwis pogodowy oraz widok na Zatokę Pucką z naszej internetowej kamerki lub ponad 7.000 fotografii z naszego regionu.
Wystarczy kliknąć w dowolny odnośnik poniżej i już jesteście Państwo na Półwyspie.
I za każdym razem gdzie indziej...;-)
-Jastarnia, OW Augustyna i Zatoka Pucka
-Jastarnia i Willa Augustyna
-Jastrzębia Góra i OW Żeglarz
-Kilka wybranych ujęć z webkamery
-Historia pewnego przedpołudnia
-Historia pewnego zachodu słońca
-Zachody, zachody, zachody...
-Wschody, wschody, wschody...
-Panorama Jastarni
-Ogrody Półwyspu Helskiego
-Tr±ba powietrzna w Jastarni 14-09-2002r.
-Tr±ba powietrzna w Jastarni 10-08-2003r.
-Zaćmienie Słońca - Jastarnia 31.05.2003
-Zdjęcia z Jastarni 08/2001-01/2002r.
-Zdjęcia z Jastarni 01/2002-05/2002r.
-Zdjęcia z Jastarni 05/2002-09/2002r.
-Zdjęcia z Jastarni 09/2002-12/2002
-Zdjęcia z Jastarni 01/2003-06/2003
-Zdjęcia z Jastarni 06/2003-11/2003
-Zdjęcia z Jastarni 11/2003-04/2004
-Zdjęcia z Jastarni 05/2004-09/2004
-Zdjęcia z Jastarni 09/2004-dziś
-Foto misz-masz z Półwyspu cz.1
-Foto misz-masz z Półwyspu cz.2
-Foto Schowek Półwyspu Helskiego
-Tapety na pulpit
-Historia pewnego wieczoru...
-Historia pewnego popołudnia w Jastarni
-Filmy z Jastarni i okolic
-Galerie wczasowiczów i nie tylko...
-Kite Surf Trophy Jurata 2002
-Kitesurfing - Jastarnia 29-09-2002r.
-Kitesurfing - Jastarnia 27-07-2003r.
-Kitesurfing to jest to !
-Żagiel Sailloft Caniibal Freestyle 7,2 m2
-Windsurfing na różne sposoby
-Jak młody człowiek windsurfingu się uczył...
-Windsurfing - Sopot 07-10-2002r.
-Windsurfing - Jastarnia - 17.10.2004
-Windsurfing - Jastarnia - 14.10.2004
-Windsurfing - Speed - 08.10.2004
-Windsurfing - FreeStyle - 21.09.2004
-Windsurfing - FreeStyle - 19.09.2004
-Windsurfing - FreeStyle - 18.09.2004
-Windsurfing - FreeStyle - 16.09.2004
-Windsurfing - Wave Jurata 08.09.2004
-Rodzinny Freestyle 23.08.2004
-Windsurfing - Freestyle 22.08.2004
-Windsurfing - Jastarnia 20.08.2004
-Kitesurfing - Puchar Polski - 14.08.2004
-Kitesurfing - Puchar Polski - 26.06.2004
-Windsurfing - Wave - Karwia 16-06-2004
-Windsurfing - Freestyle - Chalupy 2004
-Windsurfing - Freestyle - Kevin Mevissen
-Windsurfing - Freestyle - Tonky Frans
-Windsurfing - Freestyle - Kuba Kosmowski
-Windsurfing - Wave - Karwia 20-05-2004
-Windsurfing - Pierwszy Dzień Wiosny 2004
-Windsurfing i kitesurfing - Egipt 2004
-Windsurfing i kitesurfing - Egipt 2004 część II
-Podstawowe manewry windsurfingowe
-Icesurfing, czyli windsurfing na lodzie
-Windsurfing - Kitesurfing - Lato 2003
-Windsurfing - Wave - Karwia 11-10-2003r.
-Windsurfing - Speed - Rewa 11-10-2003r.
-Kitesurfing - King of the Air 21.09.2003
-Windsurfing - Pan Michał
-Windsurfing - Wave - Karwia 27.08.2003
-Windsurfing - Vulcano - Jastarnia 15.08.2003
-Windsurfing i kitesurfing to jest to !
-Windsurfing to jest to !
-Mistrzostwa Polski Formuła Windsurfing 2001
-Mistrzostwa Polski Formuła Windsurfing 2002
-Mistrzostwa Polski Formuła Windsurfing 2003
- Zawody windsurfingowe SPEED - Rewa 2001
- Windsurfing przy 8 B - Rewa 01-11-2001r.
- Windsurfing przy 6 B - Hel 03-11-2001r.

=======================================================

Donosy z poprzednich miesięcy znajdziecie Państwo w naszym Archiwum.

Jeśli jakakolwiek fotografia z "Donosów" jest z Twoim udziałem, a z jakichkolwiek powodów jest Ci to nie rękę, napisz na adres info@augustyna.pl. Zdjęcie zostanie natychmiast usunięte z sieci i innych nośników. Tutaj natomiast znajdziecie pozostałe zasady wykorzystania naszych zdjęć.


Początek strony

Strona główna